spf چیست
SPF ضدآفتاب ها نشانگر چیست؟
تیر ۱۸, ۱۳۹۸
شامپوهای تخصصی مای
شامپوهای تخصصی مای
تیر ۱۸, ۱۳۹۸

کلیات خواندنی درباره ضد آفتاب ها

ضد آفتاب مناسب

بيشتر ضد آفتاب هاي موجود در بازار مي توانند از سوختن پوست در مقابل اشعه آفتاب  جلوگيري نمايند.

آفتاب سوختگي مخصوصا در كودكان خطر ابتلا به سرطان پوست را افزايش مي دهد. يكي از مواردي كه دست كم گرفته مي شود خطري است كه به واسطه UVA  ايجاد مي شود. از اين دست ميتوان به مصرف تجهيزات برنزه كنده با UVA  اشاره کرد كه خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهد. مورد ديگري كه دست كم گرفته مي شود اين است گه بسياري از افراد فكر ميكنند با استفاده از ضد آفتاب به تنهايي ميتوانند با خيال راحت در معرض آفتاب قرار گيرند. این موضوع نیز از مواردی می باشد که در این مقاله مورد کنکاش قرار گرفته است.

در ادامه ما به شما مطالبي را خواهيم گفت كه در انتخاب و مصرف ضد آفتابها ميتواند به شما كم قابل توجهي نمايد.

 

ضد آفتاب ها چقدر مي توانند در جلوگيري از آسيب هاي مربوط به اشعه خورشيد جلوگيري نمايند؟

 

در ابتدا لازم است اين موضوع را ذكر نماييم كه اشعه خورشيد شامل چندين طيف مضر است . كد فاكتور SPF  نوشته شده بر روي ضد آفتاب ها فقط بيانگر ميزان حفاظت آن محصول در مقابل اشعه ماورا بنفش نوع B  ميباشد (UVB) و هيچ نوع اطلاعي در ارتباط با محافظت در مقابل اشعه ماورا بنفش نوع A  نمي دهد (UVA)

و از طرف ديگر اينكه هيچوقت ضد آفتاب ها كارايي كه در حالت ایده آل ا زخود نشان ميدهند در دنياي واقعي نخواهند داشت ، چون مردم از ضد آفتاب به روش مناسب و ميزان كافي استفاده نميكنند.

امواج ماورا بنفش نوع B  بیشتر باعث آفتاب سوختگي مي شود و نوع  A باعث برنزه شدن ، تخريب پوست (افزايش سرعت پیری پوست ) و سرطان مي شود . براي همين نبايد اين تصوررا داشته باشيم كه وقتي بدن ، دچار آفتاب سوختگي نمی شود دچار مشكلاتي چون پیری پوست و سرطان  نمي شود. بيشتر ضد آفتاب ها براحتي مانع از آفتاب سوختگي مي شوند ولي فقط استفاده درست از ضد آفتاب ها و ممانعت از در معرض بودن مستقيم و طولاني مدت از آفتاب ميتواند آسيب هاي ديگر پوستي را نيز کاهش  دهد.

در تحقيقات مشخص شده است كه استفاده از ضد آفتاب SPF15  به صورت روزانه در كنار موارد حفاظتي ديگر( مثل پوشش لباس و عدم حضور در آفتاب مستقیم در ساعتهای ۱۰ الی ۱۶ ) ميزان ابتلا به سرطان پوست را ۵۰ الي ۷۰ درصد كاهش ميدهد.

بعضي از افراد تصور دارند كه استفاده از SPF  بالا مي تواند آنها را در مدت زمان طولاني تري در آفتاب محافظت  نمايد ولی بهتر است بدانیم  ضدآفتابهای با SPF بالا ميتوانند زمان آفتاب سوختگي را عقب بيندازد و نميتواند بيش از ۲ الي ۳ ساعت مانع از تخريب پوست و ريسك ايجاد سرطان گردند برای همین در تمامی ضدآفتابها اشاره شده است که حتما بعد از ۲ ساعت یا در بعضی موارد گفته شده بعد از ۳ ساعت دوباره از ضدآفتاب استفاده گردد.

ضمنا مصرف لايه بسيار نازك از ضد آفتاب نيز با مصرف ضد آفتاب با SPF بالا جبران نميشود و حتما بايد ضد آفتاب را به مقدار كافي (پوشش كامل) استفاده نمود و هم آنرا تجديد نمود و تمامي اين موارد بايد همراه با احتياط هاي لازم از نظر پوشش كافي و عدم قرارگيري زمان هاي طولاني در مقابل اشعه مضر آفتاب باشد.

 

 

 

در تحقيقات مشخص گرديده است كه اگر ضد آفتاب به ميزان كمي استفاده شود مقدار آسيب پذيري پوست در مقابل اشعه UVA به ميزان قابل توجهي بيشتر از UVB  كه ايجاد سوختگي و اريتما ميكند خواهد بود .

در تمامي برندهاي ضد آفتاب فاكتور SPF نشان دهنده قدرت محافظت آن محصول از پوست در برابر UVB يا آفتاب سوختگي ميباشد ولي براي نشان دادن ميزان توانايي محافظت در برابر UVA  يا آسيب هاي پوستي و سرطان از علائم ديگري استفاده ميشود.

 

  • در ژاپن علامت PA+++  استفاده مي شود
  • در آمريكا عبارت Broad spectrum  استفاده ميشود .
  • در محصولات ايراني عموما Anti UVA  نوشته مي شود ولي از علامت هاي فوق  نيز در بعضي برندها استفاده شده است .
  • در اتحاديه اروپا  علامت UVA استفاده  مي شود.

آیا مطلب بالا برای شما مفید بوده است؟

نظر خود را با ما در میان بگذارید.

همچنین اگر به دنبال مطالب بیشتری در رابطه با ضدآفتاب ها هستید کافیه بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

لزوم استفاده از کرم ضد آفتاب در سلامتی پوست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *