بهترین کرم ضد آفتاب
لزوم استفاده از کرم ضد آفتاب در سلامتی پوست
تیر ۱۸, ۱۳۹۸
ضد آفتاب مناسب
کلیات خواندنی درباره ضد آفتاب ها
تیر ۱۸, ۱۳۹۸

SPF ضدآفتاب ها نشانگر چیست؟

spf چیست

اگردقت کرده باشید بر روی همه ضد آفتاب ها می توان لغت SPF را دید. این ۳ حرف مخفف عبارت «عامل محافظت کننده در برابر آفتاب» (Sun Protection Factor) است. نشاندهنده توانایی یک ضد آفتاب برای محافظت پوست شما است.

خورشید سیستم گسترده ای از انرژی را منتشر می کند که آنها را می توان برحسب طول موج امواج الکترومغناطیسی طبقه بندی کرد. اشعه هایی که به سطح زمین می رسند می توان به سه دسته تقسیم کرد:

 

  1. اشعه مادون قرمز که به صورت حرارت یا گرما حس می شود.
  2. اشعه مرئی همان انرژی است که شبکیه را تحریک می کند.
  3. اشعه ماوراء بنفش که خود به چند گروه تقسیم می شود:

  • اشعه ماوراء بنفش (UVA) باعث تحریک رنگدانه های ملانین و تیره شدن فوری پوست می شود که زیاد هم پایدار نیست، به داخل پوست نفوذ کرده و عوارضی مثل پیری زودرس بوجود می آورد.اشعه ماوراء بنفش (UVB) باعث تولید ویتامین D در پوست می شود.
  • این اشعه باعث تحریک رنگدانه های ملانین و برنزه شدن پوست می شود که از حالت قبلی پایدارتر است. بخشی از این اشعه توسط جو جذب می شود و به سطح زمین نمی رسد. این اشعه باعث آفتاب سوختگی هم می شود.

 

استفاده از ضدآفتاب:

قبل از تعریق و زمانی که پوست خشک است از کرم ضد آفتاب استفاده نمایید.
کرم ضد آفتاب را ۳۰- ۲۰ دقیقه قبل از رفتن به هوای آزاد و به طور کامل روی پوست بمالید تا فرصت داشته باشد جذب پوست شود.
چنانچه در محیط بسته کار می کنید یا در خانه هستید از ضد آفتاب با SPF بین ۲۵ تا ۳۰ استفاده نمایید.
هنگام فعالیتهای طولانی مدت خارج از خانه بعد از شنا کردن تعریق زیاد و …. باید ضد آفتاب را پس از خشک کردن کامل پوست دوباره تجدید کرد.
در روزهای ابری هم مراقب پوست خود باشید. در این مواقع ابر و گرد و غبار جلو آفتاب را می گیرد ولی اشعه ماوراء بنفش همچنان به قوت خود باقی است. آب، ماسه و برف به شدت نور خورشید را منعکس می کنند.

 

محاسبه قدرت حفاظت کرم های ضد آفتاب (SPF) و تاثیر آن

اغلب مردم تصور می کنند که هر چه عدد نوشته شده روی کرم ضد آفتاب بیشتر باشد، به همان نسبت بیشتر از پوست محافظت می شود، به عنوان مثال کرم ضد آفتاب ۹۰، سه برابر کرم ضد آفتاب ۳۰ قدرت دارد در حالیکه این باور غیر علمی و اشتباه است.

برای اینکه با مفهوم علمی و صحیح SPF آشنا شوید، آن را به اختصار توضیح می دهیم:
برای محاسبه میزان محافظت هر نوع کرم یا لوسیون ضد آفتاب باید عدد ۱۰۰ را بر عدد SPF تقسیم کنید و حاصل را از عدد ۱۰۰ کم کنید. عدد به دست آمده میزان محافظت را نشان می دهد. به عنوان مثال کرم ضد آفتاب ۳۰ این گونه است:
۳/۳=۳۰÷۱۰۰
۷/۹۶=۳/۳-۱۰۰
یعنی میزان محافظت کرم ۳۰ در برابر آفتاب ۷/۹۶ درصد است.
حال برای کرم ۹۰ این گونه است:
۱/۱=۹۰÷۱۰۰
۹/۹۸=۱/۱-۱۰۰
یعنی میزان محافظت کرم ۹۰ در برابر آفتاب ۹/۹۸ در صد است، یعنی با سه برابر شدن SPF فقط حدود دو درصد به میزان محافظت پوست در برابر آفتاب افزوده می‌شود.

آیا مطلب بالا برای شما مفید بوده است؟

موضوعات مورد نظر خود را با ما در میان بگذارید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *