چگونگی یافتن دئودورانت های مناسب
چگونگی یافتن دئودورانت های مناسب
تیر ۱۸, ۱۳۹۸
SPF ضد آفتاب ها نشانگر چیست؟
SPF ضد آفتاب ها نشانگر چیست؟
تیر ۱۸, ۱۳۹۸

چگونه موهایی سالم داشته باشیم؟

سلامت موی سر و مراقبت از مو

داشتن مویی زیبا از مواردی است که همواره ذهن ما را درگیر می‌کند. مراقبت از مو برای هر شخصی در تمامی سنین از اهمیتی بی‌بدیل برخوردار است و عدم مراقبت از مو می‌تواند زیبایی ما را به شکلی جدی تحت تاثیر قرار دهد. گاهی اوقات ممکن است حس کنید که شرایط موی شما کاملا از کنترل خارج است و حالت و ریزش آن صبر شما را لبریز می‌کند. اگر اکنون در چنین شرایطی هستید، باید بدانید که رمز موفقیت در این چالش بزرگ داشتن عادات مناسب مراقبت از مو است.

در این مقاله قصد داریم شما را به صورت کامل با روش‌ها و عادات مناسب در امر مراقبت از مو آشنا سازیم. این موضوعات شامل موارد زیادی از جمله مراقبت از مو با تونیک مو، مراقبت از مو با سرم مو و… می‌شود. اگر شما هم می‌خواهید مویی زیبا برای تمام طول عمر خود داشته باشید، این مقاله را از دست ندهید.

در آغاز مقاله به صورت کلی اهمیت مراقبت از مو را مورد بررسی قرار می‌دهیم. در این قسمت به رویکردهای کلی و اصلی در حوزه‌ی مراقبت از مو نیز اشاره می‌شود. سپس به صورت دقیق شامپوها و نقش آن‌ها در محافظت پوست مورد بحث قرار گرفته است. پس از آن درباره‌ی ماسک مو و فواید آن برای سلامت مو خواهید خواند. سپس سرم مو موردی است که با آن در این مقاله آشنا خواهید شد. در پایان نیز تونیک مو به عنوان یکی از قدیمی‌ترین محصولات حوزه‌ی زیبایی و محافظت از مو مورد بررسی قرار گرفته است. با ما همراه باشید.

 •  اهمیت مراقبت از مو
 • مراقبت از مو با استفاده از شامپو
 • مراقبت از مو با استفاده از ماسک مو
 • مراقبت از مو با استفاده از سرم مو
 • مراقبت از مو با تونیک مو
مراقبت از مو امری ضروری

اهمیت مراقبت از مو

مو شاید مهم‌ترین چیزی باشد که در زمان دیدن یک نفر برای اولین بار توجه‌مان را جلب می‌کند. این مورد مخصوصا برای خانم‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار است. مویی زیبا و درخشنده همیشه می‌تواند تاثیر بسیار دلپذیری روی دیگران بگذارد. در این میان است که مراقبت مناسب از مو اهمیت خود را نشان می‌دهد. در صورت عدم مراقبت از مو به صورت مناسب هرگز نخواهید توانست موهایی خوش‌حالت و زیبا داشته باشید. جدای از این موضوع، عدم مراقبت از مو می‌تواند سلامتی موهای شما را به خطر انداخته و آن‌ها را به مرور زمان از دست بدهید. مراقبت از مو با استفاده از شامپوی مناسب، استفاده از ماسک مو، مراقبت از مو با تونیک مو و… همگی می‌توانند موهای شما را از خطرات احتمالی تا حد بسیار زیادی محافظت کنند.

یکی از اساسی‌ترین موضوع‌ها در این‌باره، استفاده از شامپوی مخصوص مدل موی شما است. تنها شامپویی می‌تواند برای شما بهترین عملکردی را داشته باشد که دقیقا برای مدل موی شما تولید شده است. موضوع مهم دیگر در این رابطه آن است که از شامپوهایی استفاده کنید که دارای مواد شیمیایی کمتر باشند و به صورت طبیعی تولید شده باشند. در ادامه این موضوع را به صورت کامل مورد بررسی قرار می‌دهیم.

موضوع مهم دیگر در رابطه با موها، ماسک مو است. مراقبت از مو با استفاده از ماسک مو اخیرا به عنوان یکی از مهم‌ترین شیوه‌ها برای تامین سلامت مو مورد توجه قرار گرفته است. ماسک مو دارای روغن‌ها و مواد طبیعی مفیدی هستند که می‌توانند سبب بهبود بسیار زیاد سلامتی مو شوند. ماسک مو از این جهت پراهمیت است که در طول مدت زمان بیشتری نسبت به شامپو و نرم‌کننده روی مو باقی می‌ماند. بنابراین تاثیرات آن روی سلامت مو فوق‌العاده است. در ادامه به صورت دقیق درباره‌ی این موضوع خواهید خواند.

از جمله موارد دیگر که در رابطه با مراقبت از مو اهمیت دارد عادات غذایی مناسب است. سلامت موها به شکلی جدی با رژیم غذایی ما رابطه دارد. عدم توجه به این موضوع و داشتن رژیم غذایی نامناسب می‌تواند سبب ریزش موها و از دست رفتن سلامت آن‌ها شود. برای داشتن موهایی شفاف، درخشنده و پرحجم سعی کنید تخم مرغ، شیر، ماهی، سبزیجات برگ سبز تیره، آجیل، هویج، حبوبات و غلات را از رژیم غذایی خود حذف نکنید. همچنین باید از این موضوع اطمینان داشته باشید که ویتامین‌ها و مواد معدنی بدن شما به صورت صحیح و کامل تامین شود. عدم تامین این موارد همچون آهن می‌تواند سلامت موی شما را به صورت جدی دچار مخاطره سازد.

یکی دیگر از موارد که سلامت مو را به صورت جدی دچار خطر می‌سازد از دست دادن وزن به صورت ناگهانی و سریع است. ممکن است خیلی از افراد علاقه داشته باشند هرچه سریع‌تر از وزن زیاد و چربی‌های خود خلاص شوند اما باید توجه داشت که اگر این موضوع به صورت سریع و غیر طبیعی رخ دهد می‌تواند سلامت موی شما را به صورت جدی دچار خطر سازد. به این دلیل است که یکی از مهم‌ترین موارد در امر مراقبت از مو دوری جستن از این گونه موارد غیرطبیعی و ناگهانی در رابطه با وزن بدن است. باید تمام موضوعات در رابطه با کاهش وزن به صورت آهسته و طبیعی صورت بگیرد.

داشتن سبک زندگی سالم و استفاده از مواد طبیعی یکی از بهترین رویکردها در مراقبت از مو است. اگر به صورت منظم موهای خود را رنگ کنید سلامت آن را به صورت جدی دچار خطر می‌سازید. مواد شیمیایی موجود در رنگ مو می‌تواند خطرات جدی را برای سلامت موهای شما داشته باشد. بنابراین تا آنجا که ممکن است از رنگ کردن مو بپرهیزید.

انجمن سرطان آمریکا American Cancer Society در یکی از مقالات خود به صورت دقیق ارتباط میان رنگ مو و سرطان را مورد بررسی قرار داده و به بالاتر رفتن احتمال ابتلا به سرطان به دلیل استفاده از رنگ مو اشاره می‌کند. رنگ مو می‌تواند به صورت جدی خطر ابتلا به سرطان خون و مثانه را افزایش دهد. البته همچنان ارتباط خاصی میان سرطان سینه و دیگر انواع سرطان با رنگ مو پیدا نشده است. با این حال مواد شیمیایی همواره می‌توانند تأثیرات مخرب بسیاری داشته باشند که همچنان مورد بررسی محققان قرار نگرفته‌اند. بنابراین یکی از مهم‌ترین رویکردها در مراقبت از مو دوری جستن از تمامی مواد شیمیایی قابل حذف است.

یکی دیگر از موارد بسیار پر اهمیت در رابطه با مراقبت از پوست، داشتن زندگی دور از استرس است. استرس یکی از مهم‌ترین دلایل از دست دادن مو است. بنابراین اگر بتوانید در محیطی دور از استرس و شرایط روحی مناسب زندگی کنید می‌توانید موهایی بسیار بهتر در کل عمر خود داشته باشید و از ریختن موها جلوگیری کنید. زندگی در محیط‌های پر از استرس شهرهای بزرگ به سادگی می‌تواند سلامتی موهای شما را تحت تأثیر قرار داده و موهای شما را تخریب کند.

مراقبت از مو با استفاده از شامپو

گزارش‌های مختلف در رابطه با ریزش مو در امریکا نشان می‌دهند که دو سوم مردان بالای ۳۵ سال در این کشور از ریزش مو رنج می‌برند. این آمارها در رابطه با مردان بالای ۵۵ سال حتی شرایط بدتری را نشان می‌دهند. حدود ۸۵٪ از مردان در این سن به شکلی جدی دچار مشکلات مختلف در رابطه با مراقبت از مو هستند.

مردها تنها افراد در خطر ریزش مو نیستند. براساس آمار WebMD بیش از ۴۰٪ زنان در چهل سالگی خود به شکلی جدی با ریزش مو دست و پنجه نرم می‌کنند. در این میان مراقبت از مو با استفاده از شامپوی مناسب یکی از بهترین رویکردها برای جلوگیری از ریزش مو و برعکس کردن روند کاهش مو است.

پیش از انتخاب شامپو، باید از کارکرد شامپو، نحوه‌ی استفاده از آن و ارتباط آن با نوع موی خود اطلاعات کاملی داشته باشید. شامپو به صورت کلی برای پاک کردن موی سر و پوست سر ساخته شده است. ممکن است بسیاری از اوقات شامپو را تنها مربوط به موی سر بدانیم اما باید به خاطر داشته باشید که شامپو همچنین اهمیت بسیار زیادی در رابطه با پوست سر نیز دارد. به همین علت است که در هنگام خرید شامپو باید به موضوع پوست سر نیز توجه کنید و دقت کنید که شامپوی خریداری شده برای پوست سر شما مناسب است باشد.

 

به صورت کلی می‌توان در هنگام خرید شامپو در مرحله‌ی اول بر اساس نوع پوست سر اقدام کرد. اگر دارای پوست سر نسبتاً چرب هستید، موضوعاتی هستند که در هنگام خرید شامپو باید به آن‌ها توجه کنید. در رابطه با مراقبت از مو با استفاده از شامپو برای پوست سر چرب می‌توان به موضوعات زیر اشاره کرد:

 • از شامپوهایی که پوست سر را مرطوب کرده و بیشتر برای موهای مجعد ساخته شده‌اند دوری کنید.
 • به دنبال مواردی مثل توانمندسازی Volumizing، تقویت Strengthening و متعادل‌سازی Balancing روی بسته بندی شامپو باشید. این تولیدات نسبت به دیگر شامپوها پوست شما را کمتر چرب می‌سازند و می‌توانند چربی پوست سر را کاهش دهند.
 • شامپو شفاف کننده‌ی روزانه می‌تواند کمک بسیار زیادی برای پوست سر بیش از حد چرب باشد.
 • از شامپوهای فوق‌العاده شفاف‌کننده Clarifying برای زمانی استفاده کنید که چربی پوست سر شما کاملاً از کنترل خارج است.
 • زمان بیشتری را صرف شستن موهای خود با شامپو کنید و از این موضوع اطمینان حاصل کنید که شامپو پوست سر شما را به خوبی پاک کند.

 

اگر پوست سر شما خشک است نیز باید موارد مهمی را در رابطه با مراقبت از مو با استفاده از شامپو مورد توجه قرار دهید. از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • از شامپوهایی با عناوین Strengthening، Fortifying و Volumizing دوری کنید. این محصولات رطوبت مورد نیاز پوست سر شما را از بین می‌برد.
 • اگر پوست سر شما تنها کمی خشک است، به دنبال شامپوهایی باشید که به مرطوب سازی پوست سر شما کمک می‌کند. این‌گونه از شامپوها معمولاً دارای عناونین Moisture، Hydration و Smoothing هستند.
 • اگر پوست سر شما بیش از حد خشک است. به دنبال شامپوهایی باشید که به صورت مخصوص برای شما تولید شده‌اند. این‌گونه از شامپوها دارای ترکیبات حاوی چای و یا مانتول هستند.
 • شامپوهای دارای نایسین می‌توانند انتخاب بسیار مناسبی برای پوست سر بسیار خشک باشند.
 • از شامپوهای دارای سولفات به شدت دوری کنید چرا که باعث خشک شدن بیشتر پوست سر شما می‌شوند.

 

اگر چه استفاده از شامپوهای مختلف در رابطه با سلامت مو می‌توانند بسیار موثر باشند اما باید به خاطر داشته باشید که هیچ معجزه‌ای در یک شامپو وجود ندارد. این موضوع چه درباره‌ی شامپوهای طبیعی و چه درباره‌ی شامپوهای مبتنی بر مواد شیمیایی باید مورد توجه قرار گیرد که هیچ تضمین تاثیرگذاری ۱۰۰ درصدی وجود ندارد. همواره محدودیت‌هایی در رابطه با کارکرد و قابلیت‌های شامپوها وجود دارد و هیچ شامپویی از این قاعده مستثنا نیست.

اگر‌چه شرکت‌هایی هستند که برای اهداف تبلیغی از مواردی همچون معجزه در استفاده از برخی از محصولات خود یاد می‌کنند. با این حال باید به خاطر داشته باشید که این موارد تنها شیوه‌های بازاریابی و جذب مشتری برای خرید این محصولات است و به هیچ وجه با واقعیت مطابقت ندارند.

بنابراین برای مراقبت از مو با استفاده از شامپو باید حتما توجه داشته باشید که فریب تبلیغات شرکت‌های مختلف را نخورده و فقط از محصولاتی با کیفیت و تایید شده به این منظور استفاده کنید. هرگاه مشاهده کردید که درباره‌ی یک محصول تبلیغ‌های بسیار پراغراق درباره‌ی تأثیرات ناگهانی و معجزه‌گونه وجود دارد، باید درباره‌ی آن شک کنید.

مراقبت از مو با استفاده از ماسک مو

می‌توان ماسک‌های مو را همچون دیگر محصولات مراقبت از مو مثل شامپوها و نرم‌کننده‌ها مورد توجه قرار داد با این تفاوت که ماسک مو دارای تاثیراتی به مراتب قوی‌تر است. ماسک‌های مو همچنین می‌توانند مشکلات مخصوص و مهمی را در رابطه با مو مورد هدف قرار داده و حل کنند. در ادامه درباره‌ی چیستی و روش استفاده از ماسک‌های مو بیشتر خواهید خواند.

ماسک مو در حقیقت ترکیب شده از انواع روغن‌های مختلف موثر در سلامت مو است که می‌توانند برای موهای شما به بهترین شکل مفید واقع شوند. به دلیل مدت زمان بیشتری که ماسک مو روی مو باقی می‌ماند، تاثیرات آن نیز به مراتب بیشتر از شامپو و دیگر محصولات مرتبط است. به همین دلیل است که مراقبت از مو با استفاده از ماسک مو همواره به عنوان یکی از بهترین رویکردها در این حوزه مورد توجه قرار گرفته است.

در زندگی روزانه موهای خود را در معرض فشارهای بی‌شماری قرار می‌دهیم که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به مدل‌های مختلف مو و دیگر موارد مرتبط با زیبایی مو اشاره کرد. این موضوع به علاوه‌ی دیگر عوامل همچون آلودگی هوا در طولانی مدت اثرات مخرب بسیار زیادی روی موی ما می‌گذارند. از این رو است که مراقبت از مو با استفاده از ماسک مو باید به صورت جدی مورد توجه قرار گیرد.

برای استفاده از ماسک مو به سادگی می‌توانید در زمان دوش گرفتن آن را روی موها قرار داده و برای مدتی مشخص آن را نگه دارید. معمولا اکثر فرمول‌های ماسک مو تنها به سه تا پنج دقیقه برای ماندن روی مو نیاز دارند. در طول این مدت می‌توان موارد دیگر همچون شستن بهتر صورت، شیو کردن پاها و… را انجام داد. از ماسک مو در هفته حداقل یک بار استفاده کنید. اما اگر موی شما بیش از حد خشک، آسیب دیده و دچار مشکل است، می‌توانید تعداد دفعات استفاده‌ی خود را افزایش دهید. در این مورد توجه داشته باشید که از ماسک مویی با کیفیت استفاده کنید. عدم توجه به این موضوع می‌تواند تأثیرات مخربی روی موهای شما داشته باشد.

مراقبت از مو با استفاده از سرم مو

سرم مو بر خلاف دیگر محصولات که در ساختار مو نفوذ کرده و تغییراتی در آن ایجاد می‌کند، تنها روی مو را می‌پوشاند. سرم مو با استفاده از سیلیکون تولید می‌شود و یکی از بهترین رویکردها در مراقبت از مو است.

مراقبت از مو با استفاده از سرم مو از این جهت پر اهمیت است که به این طریق می‌توانید موهای خود را در برابر عوامل خارجی به بهترین شیوه محافظت کنید. سرم موی خوب می‌تواند از گره خوردن موهای شما جلوگیری کرده و آن را شفاف و درخشنده سازد.

از طرف دیگر سرم مو می‌تواند موهای شما را در برابر نور خورشید و مواد آلوده‌ی موجود در هوا محافظت کند. هر زمان که از خانه بیرون می‌روید باید به خاطر داشته باشید که مراقبت از مو با استفاده از سرم مو می‌تواند تمامی عوامل مخرب هوای آزاد را از موهای شما دور سازد. سرم مو به این دلیل که به بافت مو نفوذ نکرده و روی ساختار آن تأثیر نمی‌گذارد، می‌تواند برای طولانی مدت روی موهای شما قرار گرفته و آن را محافظت کند.

مراقبت از مو با سرم

مراقبت از مو با استفاده از تونیک مو

مراقبت از مو با استفاده از تونیک مو یکی از رویکردهای قدیمی در این مورد است. تونیک مو باعث می‌شود که مو براق‌تر و گاهی چرب‌تر به نظر رسد. بسیاری از افراد موی براق را به عنوان نشانه‌ای از سلامتی مو می‌دانند.

روغن موجود درون تونیک مو همچنین به نگه داشتن حالت مو کمک می‌کند. بعضی از انواع تونیک مو دارای اتانول و مواد خوشبو در ترکیب خود هستند. در سال‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰ استفاده از تونیک مو بسیار معمول بود اما بعد از آن به دلیل محبوب شدن ژل مو، استفاده از تونیک مو بسیار کاهش یافت. اما همچنان مراقبت از مو با استفاده از تونیک مو به عنوان یکی از مهم‌ترین رویکردهای مربوط به سلامتی مو مورد توجه است. تونیک مو خصوصا در سال‌های اخیر دوباره اهمیت خود را باز یافته است.

اکنون انواع تونیک مو در بازار برای نگهداری و مراقبت از پوست وجود دارند که می‌توانند به بهبود سلامت موی شما کمک بسیار زیادی کنند.

همانگونه که در این مقاله خواندید، موها اهمیت بسیار زیادی در زیبایی ظاهری ما دارند. عدم توجه به سلامت موها می‌تواند زیبایی ما را تحت تأثیر بسیار جدی خود بگذارد. نداشتن موی زیبا می‌تواند اعتماد به نفس و ارتباطات اجتماعی ما را دچار مشکل سازد. از این رو باید همواره مراقبت از مو و عادات مناسب در این‌باره را مورد توجه قرار داد. استفاده از انواع محصولات مراقبت از مو در این میان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

شامپو‌ها، سرم مو، تونیک مو، ماسک مو و… همگی می‌توانند سبب بهبود سلامت موهای شما شده و به آن‌ها زیبایی و شفافیت را دوباره هدیه دهند. داشتن رژیم غذایی مناسب، دوری از استرس‌های مختلف، دوری از آلودگی هوا و دیگر موارد نیز می‌توانند تأثیر بسیار زیادی در سلامت موهای شما داشته باشند.

با محصولات مراقبت از مو مای آشنایی دارید؟

تجربه استفاده از این محصولات را از طریق کامنت ها با دیگران به اشتراک بگذارید؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *