نحوه انتخاب عطر زنانه
انواع رایحه عطر زنانه را بهتر بشناسیم
تیر ۱۸, ۱۳۹۸
مواد غذایی برای پوست
چگونه با استفاده از مواد طبیعی از پوستمان محافظت کنیم
تیر ۱۸, ۱۳۹۸

نحوه انتخاب خط چشم متناسب با فرم صورت

انواع خط چشم برای آرایش چشم

آرایش کردن بیش از هر چیز نوعی هنر است. در هنر باید بدانید که چه موقع باید از چه چیزی استفاده نمایید. شاید برای شما نیز اتفاق افتاده باشد که مجذوب آرایش و زیبایی فردی شده باشید و حتی دلیل این همه زیبایی را ندانید. کسانی که در هنر آرایش مهارت دارند، می‌دانند که چه نوع آرایشی مخصوص چه نوع صورتی است.

به عنوان مثال انواع خط چشم مختلف برای هر صورتی مناسب نیستند و باید خط چشم متناسب با فرم صورت را انتخاب کرد. اما چطور می‌توان به این مهارت دست یافت؟ آیا کسب چنین مهارتی دشوار و دست‌ نیافتنی است؟

برای کسانی که در این مورد اطلاعات ندارند، قطعا کسب چنین مهارتی یک هدف دست نیافتنی است. اما جالب است بدانید که اگر کمی در مورد این مسائل اطلاعات کسب کنید، خواهید دید که آنقدر‌ها هم سخت نبوده و به راحتی می‌توانید با کمی تمرین مهارت لازمه را کسب کنید.

هر کس فرم صورت منحصر به فردی دارد، اما زمانی که فرم صورت را با توجه به اشکال هندسی دسته‌بندی کنیم، تعداد آنها محدود شده و می‌توانیم آنها را طبقه‌بندی نمایید. حال در اینجا قصد داریم تا شما را با خط چشم متناسب با فرم صورت آشنا کنیم. در اینجا به صورت هم‌زمان می‌توانید انواع خط چشم را بشناسید و با مدل‌های متنوع آن نیز آشنا شوید.

 

معرفی انواع خط چشم متناسب با فرم صورت

همانطور که ذکر کردیم، فرم صورت را بر اساس اشکال هندسی دسته‌بندی می‌کنند و قصد داریم هر فرم را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دهیم.

انواع خط چشم
 • صورت بیضی شکل

صورت بیضی زیبا‌ترین فرم صورت به حساب می‌آید. کسانی که دارای فرم بیضی صورت هستند، تقریبا همه اجزاء صورت‌شان متعادل است. فرم پیشانی، گونه‌ها و فک کاملا متعادل بوده و فک آنها فرمی منحنی شکل دارد. صورت این دسته افراد کشیده است اما تناسب در این کشیدگی به چشم می‌خورد.

زمانی که به صورت این دسته از افراد نگاه کنید، خواهید دید که تمام اجزاء صورت به شکلی یک‌نواخت پخش شده‌اند. چانه آنها کمی کشیده‌تر از پیشانی بوده و گونه‌های برجسته‌دارند.

این دسته از خانم‌ها باید به واسطه آرایش توجه را معطوف چشم‌ها و لب‌های خود کنند. اگر شما چنین نوعی از صورت دارید، باید خوشحال باشید. به دلیل تقارن کامل و ساختار استخوانی صورت‌های بیضی، هر نوع خط چشمی برای این صورت‌ها مناسب بوده و زیبایی صورت آنها را دو چندان می‌کند. با این وجود اگر کسی بخواهد تاکید بیشتری روی آرایش چشم خود کند، می‌تواند روی نیمه بیرونی پلک پایین را هم خط بکشد. این کار باعث برجسته‌تر دیده شدن چشمان آنها خواهد شد.

 • صورت گرد

فرم صورت گرد دقیقا شبیه به دایره است. در این شکل شعاع در همه قسمت‌ها یکسان است، در نتیجه فرم پیشانی، گونه‌ها و فک نیز کاملا متعادل خواهد بود. به همین ترتیب باید انتظار داشته باشید که طول و عرض صورت با یکدیگر برابر باشند.

فرم فکر در این نوع صورت‌ها به شکلی مدور است و چهره آنها پر بوده و چانه‌ای گرد دارند. در این نوع صورت زاویه‌های تند معمولا وجود ندارند. به همین دلیل باید با استفاده از آرایش زوایای صورت را بیشتر کرد تا ظاهری بهتر پیدا کنند.

به همین منظور باید ابتدا با یک مداد ابرو، به ابرو‌های خود حالت زاویه‌دار و تیز دهید و بعد شروع به کشیدن خط چشم کنید. خط چشم متناسب با فرم صورت در این حالت باید ضخیم و بالدار باشد. توجه داشته باشید که خیلی هم نباید خط چشم را ضخیم بکشید و در این کار زیاده‌روی کنید. مهم‌ترین اصل ایجاد زاویه در صورت است.

 • ‌صورت‌های مربعی شکل

همانطور که ذکر کردیم، با نسبت دادن یک فرم صورت به شکل هندسی، خواص آن فرم هندسی با فرم صورت یکسان خواهد بود. در نتیجه باید انتظار تعادل خاصی را در این نوع صورت داشت. کسانی که فرم صورت مربعی دارند، حالت پیشانی، فک و گونه آنها کاملا متعادل است. اما مشکل اصلی در مورد این نوع صورت، پهن و قوی بودن فک صورت آنهاست.

همانند مربع، طول و عرض چهره این افراد یکسان است . همچنین اندازه فک و پیشانی در این افراد نیز برابر است. معمولا زیبا‌ترین فرم صورت، فرم کشیده و بیضی به شمار می‌آید. به همین دلیل شما باید در آرایش خود تلاش کنید تا حالت صورت خود را به فرم بیضی در بیاورید.

در این حالت بر خلاف فرم گرد، به دلیل وجود زوایای تند و زمخت مردانه، باید به صورت فرمی منحنی، ظریف و زنانه دهید. پس به این منظور کافیست خط چشم بالا و پایین را به فرم عادی بکشید اما این کار را تنها باید با براش گرد انجام دهید تا زوایای تند را از بین ببرد.

خط چشم شما اصلا نباید دارای زوایای تیز و تند باشد. ابروی خود را نیز ترجیحا به حالت کمانی و بدون زاویه بکشید. اگر شما نیز دارای چنین فرم صورتی هستید، ریمل را فراموش نکنید. ریمل می‌تواند مژه‌های شما را بلند‌تر نشان دهد و همین مساله برای زیبایی چشم شما بسیار حائز اهمیت است.

 • صورت‌های مستطیلی

معمولا زمانی در مورد فرم صورت بحث می‌شود، کمتر کسی در مورد فرم صورت مستطیلی صحبت می‌کند. معمولا این فرم صورت را در قالب بیضی قرار می‌دهند و یا در حالت کشیده راجع به آن صحبت می‌کنند. اما در اینجا برای اینکه به صورت دقیقا در این مورد بحث کنیم، فرم صورت مستطیلی را به عنوان یک بخش جداگانه در نظر می‌گیریم.

افرادی که دارای این نوع صورت هستند، فک و پیشانی پهنی دارند. پهنای پیشانی و پهنای فک در این نوع صورت برابر است. چانه دراز، لاغر و نوک تیز جزء مشخصات این نوع صورت بود و زوایای تندی را می‌توانید مشاهده کنید. اجزای صورت کاملا متعادل بوده و تنها مشکل پهنای چانه و کشیدگی صورت است.

به همین دلیل هدف اصلی آرایش در این صورت، کمتر نشان دادن اندازه پیشانی و یا چانه است تا فرمی مربعی شکل بگیرد. سپس با ایجاد زوایای نرم و منحنی، حالت مربعی را باید از بین ببریم. در نتیجه برای اینکه مخاطب متوجه کشیدگی صورت نشود، باید توجه او را معطوف به چشمان خود کنید.

یک خط چشم و آرایش گربه‌ای در این مورد بسیار کارایی دارد. خط چشم متناسب با فرم صورت در این حالت استفاده از انواع خط چشم روان و نوک تیز توصیه می‌شود. خط چشم‌های درشت و یا انواع خط چشمی که روان نیستند، آرایش گربه‌ای را خراب می‌کنند. در نتیجه باید در انتخاب نوع خط چشم نیز دقت کنید.

 • صورت الماسی

خب زمانی که نام الماس را می‌بریم، منظور همان شکل کلاسیکی است که از الماس ترسیم می‌کنند. شکل الماس در نقاشی‌ها از بالا نازک است، سپس پهن می‌شود و در انتها مجدد نازک می‌گردد. در نتیجه چهره‌هایی به فرم الماسی، دارای فک و پیشانی باریک و گونه‌های پهنی هستند. معمولا این چهره‌ها کشیده هستند و طول چهره آنها بیشتر از عرض آنهاست.

هدف از آرایش چنین صورتی، پهن‌تر نشان دادن پیشانی و فک است. به همین دلیل در ابتدا باید طوری مداد ابرو بکشید که فاصله دو ابرو بیش از چیزی که هست به نظر برسد. حتی اگر ابرو‌ها خیلی به هم نزدیک هستند، می‌توانید با تیغ این فاصله را تمیز کنید و سپس مداد بکشید. گام بعدی نوبت به آرایش چشم و انتخاب خط چشم متناسب با فرم صورت می‌رسد.

برای صورت‌های الماسی، آرایش عربی توصیه می‌شود. سبک خط چشم عربی و خط چشم‌های پهن برای این چهره‌ها بسیار مناسب است. رنگ خط چشم را از بین رنگ‌های تند و جیغ انتخاب کنید تا چشم شما تبدیل به نقطه کانونی صورت‌تان شود.

 • صورت قلبی شکل

شاید بسیاری از افراد تصور کنند که فرم صورت قلبی با الماسی یکسان است. اما این دو کمی با هم تفاوت دارند. همین کمی تفاوت برای متخصص بسیار مهم بوده و باعث تغییر نوع آرایش خواهد شد. بر خلاف چیزی که تصور می‌کنید، پیشانی این افراد پهن و فک آنها زاویه‌دار و بسیار تیز است.

دقیقا بر خلاف فرم صورت الماسی، طول و عرض چهره در این حالت برابر است. به نوعی می‌توان این چهره را همان فرم مربعی دانست که پیشانی پهن و چانه‌ای تیز دارند. صورت این دسته از افراد کشیده است. آنها چانه و گونه‌های برجسته‌ای داشته و پیشانی آنها پهن است.

این نوع چهره اصلا تقارن ندارد. همین مساله انتخاب خط چشم متناسب با فرم صورت قلبی را کمی سخت می‌کند. انواع خط چشم را در نظر بگیرید و ببینید کدام یک زاویه کمتری دارند. بزرگ‌ترین عیب صورت‌های قلبی، زاویه تند فک است. در نتیجه باید با آرایش کاری کرد که این زاویه کمتر به چشم بیاید.

در ابتدا باید بدانید که در آرایش خود تنها از رنگ‌های لطیف و ساده استفاده کنید. در گام بعد باید مداد ابرو را به شکلی بکشید که اصلا زاویه‌دار نباشد. فرم ابروی گرد به صورت شما زیبایی زیادی می‌بخشد. حال نوبت به خط چشم رسیده. برای انتخاب خط چشم متناسب با فرم صورت، باید از انواع خط چشم تیره استفاده نمایید. مهم‌ترین نکته در مورد کشیدن خط چشم این است که زوایای تندی نداشته باشد.

این یعنی شما مختار هستید تا انواع خط چشم را انتخاب نمایید، اما زوایای تند اصلا نباید داشته باشند. بر خلاف باور عوام، آرایش این گونه صورت اصلا نباید سنگین باشد. به همین دلیل اصلا خط چشم خود را پر و ضخیم نباید بزنید. تلاش کنید تا از سایه‌هایی به رنگ صورتی، گلبهی یا هلویی استفاده کنید تا چشم‌های شما درشت‌تر به نظر برسند.

خط چشم متناسب با فرم چشم

یکی از عوامل دیگری که در انتخاب انواع خط چشم تاثیر دارند، حالت و یا همان فرم چشم است. شما می‌توانید با در نظر گرفتن فرم چشم خود یک خط چشم زیبا بکشید تا چشمان شما زیبا‌تر دیده شوند. همانطور که می‌دانید چشم‌ها می‌توانند تبدیل به یک نقطه کانونی زیبا در صورت شما شوند. به همین دلیل باید در انتخاب خط چشم متناسب با فرم صورت و فرم چشم بسیار دقت کرد.

انواع خط چشم متناسب با فرم صورت
 • چشمان گرد

در ابتدا باید تشخیص دهید که چشمان شما گرد است. به این منظور جلوی آینه بایستید و به چشمان خود نگاه کنید. اگر کمی از سفیدی عنبیه چشم شما مشخص باشد، این یعنی چشم شما فرمی گرد دارند. زمانی که فرم چشم خود را تشخیص دادید، نوبت به انتخاب خط چشم متناسب با فرم چشم شما می‌رسد.

خط چشم برای چشمان گرد، باید کمی کشیده‌تر باشد. قسمت خارجی خزه مژه را باید خط چشم بکشید. این خط باید بلند و گربه‌ای باشد و از داخل تا گوشه خارجی را پوشش دهد. برای اینکه چشم شما زیبا‌تر دیده شود و حالت کشیدگی خود را نشان دهد، بهتر است کمی سایه روشن زیر ابرو خود بزنید.

 • چشم بادامی

دقیقا همانند مورد قبلی، قبل از شروع آرایش، باید ابتدا تشخیص دهید که واقعا چشم بادامی هستید. به همین منظور باید جلوی آینه بایستید و به چشمان خود دقت کنید. اگر چشم شما بادامی باشد، عنبیه زیر پلک بالا و پلک پایین قرار خواهد داشت. خب، حال که تشخیص دادید چشم بادامی هستید، نوبت به انتخاب خط چشم متناسب با صورت و فرم چشم است.

بهترین نوع خط چشم برای چشم بادامی‌ها، خط چشم گربه‌ای است. البته باید توجه داشته باشید که انتهای خط چشم حتما رو به سمت بالا باشد. شاید بپرسید که خط چشم را باید ضخیم یا نازک بکشیم؟ پاسخ ساده است. اگر چشمان شما درشت هستند، خط چشم را باید ضخیم و اگر چشمان کوچکی دارید، باید خط چشم باریکی بکشید. به همین دلیل در انتخاب انواع خط چشم دقت کنید.

 • چشمان کوچک

کوچکی و بزرگی قطعا یک معیاری نسبی است. به همین دلیل باید در ابتدای امر به خوبی تشخیص دهید که چه چشمی کوچک و چه چشمی درشت است. از نظر قواعد آرایشی و انتخاب انواع خط چشم متناسب با فرم صورت، به چشمانی کوچک می‌گویند که در مقایسه با اندازه دهان و بینی کوچک‌تر باشند. از طرفی اگر فاصله بین ابرو و خط مژه کم باشد هم یعنی چشمان شما کوچک هستند.

اگر چشمانی کوچک دارید، باید یک خط نازک روی مژه بالایی در گوشه بیرونی بکشید. کسانی که چشمان کوچکی دارند باید توجه داشته باشند که اصلا زیر چشم خود خط نکشند، این کار باعث ریز‌تر دیده شدن چشم آنها خواهد شد.

 • چشمان درشت

اگر چشمان شما نسبت به سایر اجزای صورت‌تان بزرگ‌تر است و یا اینکه فاصله بین ابرو و خط مژه شما زیاد است، یعنی چشمان درشتی دارید. اگر چشمان شما درشت هستند، این یعنی انواع خط چشم را می‌توانید استفاده کنید و از زیبایی چشمان خود لذت ببرید. اما معمولا کسانی که چشمان درشتی دارند، بهتر است یک خط روی خط مژه بالایی و یک خط روی خط مژه پایینی بکشند. این دسته افراد لازم نیست نگران ریز‌تر دیده شدن چشم خود باشند.

چه خط چشم گربه‌ای، چه آرایش عربی، چه خط چشم نازک و چه خط چشم ضخیم، هر نوع خط چشمی برای این دسته افراد مناسب خواهد بود.

 • چشمان نزدیک به هم

اگر فاصله گوشه‌های داخلی چشمان شما نزدیک به هم باشند، یعنی چشم‌هایی نزدیک به هم دارید. در این مواقع شما باید آرایش صورت و خط چشم خود کاری کنید تا این فاصله بیشتر دیده شود. گوشه داخلی چشم و خط اشک را اصلا نباید بپوشانید. یک خط نازک در قسمت داخلی چشم خود بکشید. باید توجه داشته باشید که هرچقدر این خط به سمت گوشه خارجی مایل می‌شود، باید آن را ضخیم‌تر بکشید.

کشیدگی این نوع از خط چشم بسیار حائز اهمیت است. برای اینکه چشمان شما کشیده‌تر دیده شوند، باید خط چشم خود را تا خط مژه ادامه دهید .این کشیدگی باعث بیشتر جلوه داده فاصله بین دو چشم شما خواهد شد.

 • چشمان دور از هم

فاصله چشم‌ها در برخی افراد ممکن است بیش از نسبت متعادل باشد. اگر شما نیز دارای چنین صورتی هستید، باید نوع خط چشم خود را به شکلی انتخاب کنید که این فاصله کمتر دیده شود. به همین منظور باید روی گوشه داخلی چشم خود متمرکز شوید. در حقیقت باید خط چشم متناسب با فرم صورت و فرم چشم‌های خود انتخاب نمایید تا این فاصله کمتر دیده شود.

بهتر است خط چشم خود را از مجرای اشک شروع کنید. تنها باید توجه داشته باشید که خط چشم خود را تا گوشه خارجی ادامه ندهید، این کار باعث کشیده‌تر شدن خط چشم و بیشتر دیده شدن فاصله دو چشم خواهد شد.

 • چشمان گود

گاهی اوقات چشم‌ها داخل حفره چشم فرو رفته‌اند و همین مساله باعث دیده شدن استخوان ابرو می‌شود. اگر شما نیز دارای چنین حالت چشمی هستید، اصلا نباید از خط چشم ضخیم استفاده کنید. شما باید با استفاده از آرایش، چشمان خود را درشت‌تر از چیزی که هست نشان دهید.

به همین دلیل خط چشم باریک نزدیک به مژه گزینه مناسبی برای شما خواهد بود. همیشه تلاش کنید تا در نیمه خارجی چشم خود خط چشم بکشید. در مورد خط مژه پایین نیز باید به کشیدن یک خط باریک اکتفا کنید. با این کار چشمان شما بزرگ‌تر به نظر خواهد آمد و گودی آن پوشش داده خواهد شد.

 • چشم‌های برجسته

اگر چشم‌های شما به سمت بیرون کاسه چشم متمایل هستند این یعنی چشم‌های شما دارای برجستگی هستند. در این حالت قسمت زیادی از پلک‌های شما مشخص ‌اند و باید این فرم را پوشش دهیم. دقیقا بر خلاف مورد قبلی، شما در بین انواع خط چشم، باید خط چشم‌های درشت و ضخیم را انتخاب کنید تا چشمان شما ریز‌تر دیده شوند. از طرف دیگر سایه تیره نیز می‌تواند کمک شایان توجهی به شما کند.

برای کشیدن خط چشم باید از گوشه داخلی شروع کرده و آن را تا قسمت خارجی چشم بکشید. در این مورد خاص می‌توانید خط چشم زیر مژه پایینی را به دلخواه انتخاب کنید. البته می‌توانید اصلا خط چشم زیر مژه پایینی را نکشید.

 • چشمان تک پلی یا آسیایی

زمانی فرم چشم شما حالت آسیایی خواهد داشت که مرز بین استخوان ابرو و پلک اصلا معلوم نباشد. در این موارد شما باید قسمت داخلی خط چشم را نازک‌ بکشید و به تدریج که به سمت بیرون می‌روید، آن را ضخیم‌تر کنید. خط چشم گربه‌ای و دراماتیک که با فر مژه همراه شده باشند، گزینه ایده‌الی برای این دسته افراد خواهد بود.

 • چشمانی با پلک افتاد

اگر دچار افتادگی پلک هستید و یک لایه پوست اضافی بالای چین پلک دارید، یاد از خط چشم‌های ضخیم‌تر در انتهای چشم استفاده کنید. افتادگی پلک باعث ریز‌تر دیده شدن چشم می‌شود. در نتیجه با این کار باید کاری کنید که چشمان شما درشت‌تر دیده شوند.

در نهایت باید گفت که بهتر است خط چشم متناسب با فرم صورت و فرم چشم خود انتخاب کنید. ترکیب این دو معیار اصلا کار دشواری نیست و به ر احتی می‌توانید بر اساس شکل هندسی صورت و نوع چشم خود، در بین انواع خط چشم، خط چشمی ایده‌آل انتخاب کنید. همیشه این را در نظر بگیرید که مهم‌ترین قسمت آرایش صورت، آرایش چشمان شما است. چشم‌های شما می‌توانند نقشی کلیدی در زیبایی صورت‌تان ایفا کنند. با انتخاب خط چشم مناسب، چشمان خود را تبدیل به نقطه کانونی صورت‌تان کنید.

با خط چشم های بلک دایموند که از لاین جدید برند مای هستند آشنایی دارید؟

شما طرفدار چه نوع خط چشمی هستید؟

خط چشم مدادی و یا خط چشمی با اپلیکاتور ابری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *