مواد غذایی برای پوست
چگونه با استفاده از مواد طبیعی از پوستمان محافظت کنیم
تیر ۱۸, ۱۳۹۸
شامپو بدن مای
شامپو بدن های مای
تیر ۱۸, ۱۳۹۸

آشنایی با کرم های ضد چروک و روش‌های استفاده از آن

کرم های ضد چروک

شاید اکثر تبلیغاتی که در تلویزیون با آن مواجه می‌شویم، فروش کرم های ضد چروک است. این نشان دهنده حقیقتی تلخ است که با افزایش سن، ما دیگر زیبایی جوانی را نخواهیم داشت. کرم ضد چروک زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که پوست صورت ما نازک‌تر شده و بسیاری از حجم چربی زیر پوست خودمان را از دست داده‌ایم. همین موضوع باعث می‌شود تا بخواهیم به سرعت از کرم ضد چروک فوری استفاده کنیم.

اما آیا استفاده از کرم ضد چروک فایده‌ای دارد؟ یا اینکه اصلا چطور باید از کرم های ضد چروک استفاده کرد تا تاثیر‌گذار باشند؟ چه ماده‌ای در کرم‌ ضد چروک وجود دارد که باعث جوان‌سازی پوست ما می‌شود؟ آیا کرم ضد چروک فوری واقعا وجود دارد یا تنها یک ترفند تبلیغاتی است؟

برای اینکه با کرم های ضد چروک بیشتر آشنا شویم، بهتر است در مورد مواد تشکیل دهنده آنها اطلاعات بیشتری داشته باشیم. البته تمامی این مواد، چیز‌هایی هستند که شرکت‌های تولید کننده کرم ضد چروک فوری و کرم های ضد چروک معمولی مدعی استفاده از آنها هستند.

 

مواد تشکیل دهنده کرم های ضد چروک:

پپتید

همانطور که ذکر کردیم، با گذر زمان و افزایش سن، چربی زیر پوستی کاهش یافته و پوست ما نازک‌تر می‌شود. این کاهش چربی زیر پوستی باعث ایجاد چین و چروک روی صورت ما می‌گردد. دلیل عمده آن این است که بدن، کلاژن و الاستین کمتری تولید می‌کند. کلاژن و الاستین در جوانی، شادابی و نشاط پوست نقش اصلی را بازی می‌کنند.

اما در مورد پپتید، پپتید‌ها همان پروتئین‌های کوچکی هستند که به تولید مجدد و بازسازی سلول‌های پوستی کمک می‌کنند. این پروتئین به صورت طبیعی داخل بدن وجود دارد، اما با گذر زمان دیگر کارایی خود را از دست می‌دهد. شرکت‌های تولید کننده کرم های ضد چروک فوری مدعی هستند که از پپتید در کرم های ضد چروک خود استفاده کرده‌اند.

اگر این موضوع حقیقت داشته باشد، پپتید می‌تواند وارد بدن شده و باعث شود تا کلاژن و الاستین بیشتری تولید گردد. حضور کلاژن و الاستین می‌تواند به شادابی و جوان‌سازی مجدد پوست کمک کند. اما این تنها تحت شرایطی صادق است که پپتید وارد بدن بشود.

متاسفانه پپتید یک مولکول بزرگ به حساب آمده و خیلی بعید است که از بافت پوست عبور کند. این یعنی حتی اگر شرکت‌های تولید کننده کرم ضد چروک صادق باشند و پپتید درون کرم‌های آنها وجود داشته باشد، ممکن است استفاده از کرم ضد چروک برای همه افراد مفید و موثر نباشد. بستگی به نوع پوست و بافت پوستی، اگر چنین ماده‌ای درون کرم های ضد چروک فوری وجود داشته باشد، باز هم ممکن است قدرت جذب زیادی نداشته باشد.

آلفا هیدروکسی اسید

آلفا هیدروکسی اسید مثل لاکتیک، گلوکوز و اسید سیتریک از مصرف میوه و شیر به صورت طبیعی به دست می‌آیند. این مواد به صورت طبیعی باعث می‌شوند تا سلول‌های مرده پوست از بین بروند. این عمل بدن را تحریک می‌کند تا سلول‌های جدید پوستی بسازد و باعث شادابی بیشتر پوست شود.

اسید لاکتیک که از شیر ترش به دست می‌آید، باعث از بین رفتن سلول‌های مرده پوست می‌شود. از طرفی اسید گلیکولیک که از قند نیشکر به دست می‌آید، باعث از رفتن چین و چروک روی پوست می‌گردد.

تنها عارضه جانبی مصرف این‌گونه کرم‌ها در این است که امکان دارد فرد را دچار حساسیت پوستی کند. به همین منظور پزشکان متخصص پوست توصیه می‌کنند که افراد حتما به صورت روزانه از کرم‌های ضد آفتاب استفاده کنند.

پس این بدین معناست که وجود آلفا هیدروکسی اسید درون کرم های ضد چروک فوری می‌تواند به شادابی و رفع چین و چروک پوست واقعا کمک کند.

رتینول

رتینول ماده‌ای است که اثر آن را کاملا از طریق روش آزمون و خطا دریافته‌اند. رتینول شکلی از ویتامین A به حساب می‌آید. این ماده در شادابی و رفع چین و چروک صورت تاثیر دارد.

در زمینه رتینول، شواهد بسیار زیادی حاکی بر موثر بودن آن هستند. بسیاری از آزمایشات مختلف نشان داده‌اند که رتینول واقعا به صورت موثری می‌تواند باعث شادابی و جوانی پوست انسان شود. به همین دلیل شرکت‌های تولید کرم های ضد چروک از رتینول درون کرم ضد چروک استفاده می‌کنند.

همین موضوع باعث می‌شود تا با دیدن نام رتنیول در مواد تشکیل دهنده یک محصول، به استفاده از کرم های ضد چروک بیشتر از پیش امیدوار شوید.

باید این موضوع را به یاد داشته باشید که رتینول نوعی از ویتامین A است. از طرفی زنان باردار یا زنانی که می‌خواهند به زودی باردار شوند، نباید از ویتامین A استفاده کنند. مصرف ویتامین A در این دوران ریسک سقط جنین را بسیار افزایش می‌دهد. از همین رو این دسته از بانوان نباید به هیچ وجه از کرم های ضد چروک استفاده نمایند.

رسوراترول

رسوراترول ماده‌ای است که درون بعضی از نوشیدنی‎های تخمیری یافت می‌شود. این ماده به صورت دارو‌های مکمل درون بازار وجود دارد و می‌توانید آن را مصرف کنید. محققان بر این باور هستند که رسوراترول بر سلامت قلب و عروق تاثیر گذاشته و باعث جوانی و شادابی پوست می‌شود.

آنتی اکسیدان‌ها

رادیکال‌های آزاد موادی هستند که به سلول‌های پوستی حمله می‌کنند. در اثر این حمله پوست ما احساس سوزش و گر گرفتگی می‌کند و همچنین ریسک ابتلا به سرطان پوست افزایش می‌یابد. آنتی اکسیدان‌ها از پوست ما در مقابل رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند.

بتاکاروتن، لیکوپن، سلنیوم، ویتامین A، ویتامین E و ویتامین C موادی هستند که درون خود آنتی اکسیدان دارند. در بسیاری از میوه‌ها، سبزیجات، حبوبات و گوشت به صورت طبیعی آنتی اکسیدان وجود دارد. اگر ادعای شرکت‌های تولید کننده کرم ضد چروک مبنی بر وجود آنتی اکسیدان حقیقت داشته باشد، پس استفاده از کرم های ضد چروک بدون تاثیر نخواهد بود.

حداقل می‌توان امید داشت که کرم های ضد چروک باعث محافظت از پوست ما می‌شوند.

تاثیرگذاری استفاده از کرم‌ ضد چروک

شاید بپرسید که کرم ضد چروک فوری تاثیری دارد یا خیر؟ اینکه بتوان به صورت قطعی به این سوال پاسخ داد، واقعا غیر ممکن است. تحقیقات مختلفی در این زمینه انجام شده است، اما قطعا برای اثبات این موضوع و دادن یک پاسخ قطعی، باید تحقیقات زیادی در طی سالیان دراز انجام شود.

به همین دلیل در حال حاضر نمی‌توان پاسخی قطعی به این پرسش داد. شاید تاثیر جراحی پلاستیک را بتوان در لحظه مشاهده کرد، اما اینکه بگوییم کرم های ضد چروک در لحظه تمامی چین و چروک‌های صورت شما را از بین می‌برند، کمی دور از ذهن است.

قطعا موادی که شرکت‌های سازنده چنین کرم‌هایی، مدعی استفاده از آن‌ها هستند، دارای خواص زیادی‌اند. اما اینکه تا چه میزان در رابطه با این موضوع از خودشان صداقت نشان می‌دهند، جای بحث دارد.

قطعا در هر صورت، استفاده از کرم های ضد چروک خالی از لطف نیست و برای پوست و صورت ما مفید خواهند بود. اما اینکه تا چه میزان از چین و چروک صورت و پوست شما می‌کاهند و باعث جوان‌سازی و رشد مجدد سلول‌های پوستی می‌شوند هنوز در هاله‌ای از ابهام است.

در هر صورت موادی که درون این کرم‌ها وجود دارند، کاملا برای بدن و پوست ضروری هستند و اگر شما را به هدف کاهش چین و چروک نرسانند، حداقل برای حفظ سلامتی پوست شما لازم هستند.

البته به صورت کلی باید به این موضوع اشاره کرد که شاید برای پیشگیری از ایجاد چین و چروک، استفاده از این کرم‌ها بیش‌ترین کاربرد را دارد. شاید پیشگیری از ایجاد چین و چروک صورت خیلی ساده‌تر از رفع یک چروک عمیق پوستی باشد.

اگر پوست شما دچار چروک‌های عمیقی شده است، نباید انتظار معجزه از این کرم‌ها را داشته باشید. یک کرم ضد چروک علاوه بر خاصیت جوان‌سازی و ضد چروک بودن، پوست شما را شفاف و روشن‌تر کرده و به نوعی لایه‌برداری نیز می‌کند. به همین دلیل بهتر است از دوره میان‌سالی استفاده از این کرم‌ها را شروع نمایید.

انواع کرم ضد چروک

طریقه استفاده از کرم ضد چروک

اگر تصمیم بر استفاده از کرم ضد چروک گرفتید، باید بدانید که چطور از آن استفاده کنید. به صورت کلی تفاوت خاصی در استفاده از کرم ضد چروک بین برند‌های مختلف وجود ندارد. استفاده از کرم ضد چروک به سادگی قابل اجراست و خودتان می‌توانید آن را انجام دهید.

علاوه بر فوایدی که کرم ضد چروک برای شما دارد، ماساژی که روی صورت خود می‌دهید نیز باعث آرامش و بهبود پوست شما می‌شود. تنها کافیست کمی برای خودتان و جوانی صورتتان وقت بگذارید تا بهترین تاثیر را بگیرید.

قبل از هر چیز باید به این موضوع اشاره کنیم که این کار را باید با آرامش کامل انجام دهید. اگر تنها برای انجام تکلیف می‌خواهید کرم را استفاده کنید، بهتر است کمی صبر کنید تا حوصله شما سر جایش بیاید و سپس شروع کنید. فرض کنید که چند دقیقه‌ای را می‌خواهید به سلامت پوست خود اختصاص دهید تا به زیبایی خودتان کمک نمایید.

کرم ضد چروک

قبل از شروع باید صورت خودتان را به خوبی بشویید. آرایش به هیچ وجه نباید روی صورت شما باشد. در صورت امکان قبل از مصرف کرم، از دستگاه بخور استفاده کنید تا منافذ پوست شما باز شوند.

در ابتدا کمی از کرم را بر روی دست خود قرار دهید و آن را روی نواحی گونه‌ها، پیشانی و گردن قرار دهید. سپس با قسمت نرم انگشتان به صورت دوار و پشت سر هم هر قسمت را ماساژ دهید. اصلا لازم نیست فشار زیادی اعمال کنید.

معمولا بین شش تا ده بار ماساژ دادن برای هر قسمت کافیست.  البته اگر زیر چشمتان نیز دچار چین و چروک است، با دو انگشت به آرامی زیر چشم خود را به صورت جداگانه ماساژ دهید.

آنقدر باید ماساژ دهید که گرما باعث جذب کرم شود. اینکه تصور کنید با فشار بیشتر جذب بیشتری خواهید داشت کاملا اشتباه است و به پوست خود آسیب می‌زنید. از مرکز صورت خودتان شروع کنید و سپس به سمت پیشانی، گردن و گوش‌های خود بروید. اگر چین و چروک عمیقی رو قسمتی از صورت خود دارید، بهتر است کمی کرم بیشتر روی آن قرار داده و زمانی بیشتری برای ماساژ دادن آن قسمت صرف کنید.

به صورت کلی برای اینکه تاثیر و کارایی چنین کرم‌هایی را شاهد باشید، باید به مدت حداقل سه ماه از آنها استفاده نمایید. برای اینکه بهترین نتیجه را بگیرید، دوبار در روز، یک بار اول صبح بعد از بیدار شدن و یک بار آخر شب قبل از خواب باید از چنین کرم‌هایی استفاده کنید.

بعد از استفاده بهتر است حدود بیست دقیقه صبر کرده و روی صورت خود مقداری کمی کرم مرطوب کننده قرار دهید. البته اگر از کرم های ضد چروک فوری یا خیلی قوی استفاده می‌کنید، بعد از مصرف آن می‌توانید یک کرم ضد چروک سبک‌تر روی پوست صورتتان قرار دهید.

 

آیا کرم ضد چروک فوری تاثیر دارد؟

بسیاری از افراد برایشان جای سوال دارد که چطور یک کرم می‌تواند چروک‌هایی که در اثر سالیان طولانی به وجود آمده‌اند را به سرعت از بین ببرد. قطعا این یک پرسش منطقی بوده و جای تفکر دارد. در پاسخ به این سوال باید چنین جواب داد که گاهی چروک‌های پوستی در اثر کمبود ویتامین و خشکی هستند.

از این رو برخی از این کرم‌ها می‌توانند ویتامین‌هایی که بدن شما کمبود دارد، را به پوست برسانند. از همین رو در ابتدای استفاده، شاید تاثیر چشم‌گیری داشته باشند. از طرف دیگر اکثر این کرم‌ها دارای خاصیت آب‌رسانی هستند. همچنین این کرم‌ها چربی پوست شما را بیشتر می‌کنند و باعث می‌شوند کمی از چربی زیر پوست شما مجددا بازگردد. همه این عوامل دست به دست هم می‌دهند که در ابتدای امر در برخی موارد تاثیر چشم‌گیری روی پوست شما داشته باشند.

در مواردی که پف زیر چشم و سیاهی به وجود آمده باشد نیز، این کرم‌ها می‌توانند به صورت فوری و در یک دوره کوتاه مدت موثر باشند. البته بهترین زمان قبل از وخیم شدن علائم است. بهتر است در همان ابتدا از چنین کرم‌هایی استفاده کنید.

البته تاثیر رژیم غذایی و ورزش را نیز نباید نادیده گرفت. تغذیه مناسب، مصرف سبزیجات و میوه‌های مختلف، مصرف کافی آب در طول روز، عدم استعمال دخانیات و الکل و دوری از استرس و نگرانی نیز تاثیر بسیار چشم‌گیری دارد و حتما باید در کنار مصرف چنین کرم‌هایی این موارد را نیز در نظر گرفت.

 

چه زمانی باید از کرم‌ ضد چروک فوری استفاده کنیم؟

برخی از افراد می‌پرسند که چه زمانی باید دست به کار شویم و به سلامتی و جوانی پوست خودمان کمک کنیم. این مساله کاملا شخصی است و برای بسیاری از افراد معیاری‌های مختلفی وجود دارد. اما به صورت کلی اگر بخواهید به دنبال یک معیار اصلی باشید که نشان دهد پوست شما نیاز به کمک دارد، باید به پوست زیر چشم خود نگاهی بیاندازید.

پوست زیر چشم، نازک‌ترین پوست بدن به حساب می‌آید. اولین علائم پیری پوست و از بین رفتن چربی زیر پوستی نیز در همین قسمت بروز پیدا می‌کند. در ابتدا شاید چروک‌های کوچک مشاهده کنید که با مرور زمان بیشتر و بیشتر می‌شوند. گاهی پف زیر چشم و سیاهی در این نواحی نیز بر همین موضوع دلالت دارند.

پس اگر به دنبال یک زنگ هشدار می‌گردید که چه زمانی باید مصرف چنین کرم‌هایی را شروع کنید، باید پوست زیر چشم خود را بررسی نمایید. البته باید همواره این موضوع را در نظر داشته باشید که پیش‌گیری بهتر از درمان است. معمولا بعد از سی سالگی، پوست بدن انسان به تدریج قابلیت ترمیمی خود را از دست می‌دهد و شروع به پیر شدن می‌کند.

در این زمان بهترین موقعیت است که از ماسک‌های مختلف و کرم‌های متفاوت استفاده نمایید تا از پیری جلوگیری کنید. پیری به صورت کلی غیر قابل اجتناب است. اما با کمی رسیدگی می‌توانید کمی آن را به تاخیر بیاندازید. استرس یکی از عواملی است که سلامت پوست را به خطر می‌اندازد. زندگی امروزه ما مملو از استرس و نگرانی شده است، به همین خاطر باید بیش از گذشته به سلامت پوست خودمان اهمیت بدهیم. شاید لحظه‌ای متوجه پیری خودمان شویم که برای جبران و درمان بسیار دیر است.

یکی از مواردی که برای سلامت پوست صورت خود باید همواره در نظر داشته باشید، مصرف به اندازه آب است. هر انسان به صورت میانگین باید روزانه هشت لیوان آب مصرف کند. کاهش مصرف آب باعث بروز خشکی پوست و چین و چروک می‌شود. درمان قبل از هر چیز در دستان شماست و با ساده‌ترین روش‌ها می‌توانید از پیری زودرس جلوگیری کنید.

آیا مقاله بالا توانسته سوالات شما در خصوص کرم های ضد چروک را پاسخ دهد؟

 

برای خواندن مطالب بیشتر در این خصوص کافیه بر روی لینک زیر کلیک نمایید.

کرم ضد پیری و ضد چروک صورت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *