SPF ضد آفتاب ها نشانگر چیست؟
SPF ضد آفتاب ها نشانگر چیست؟
تیر ۱۸, ۱۳۹۸
انواع خط چشم برای آرایش چشم
نحوه انتخاب خط چشم متناسب با فرم صورت
تیر ۱۸, ۱۳۹۸

انواع رایحه عطر زنانه را بهتر بشناسیم

نحوه انتخاب عطر زنانه

آیا شما نیز در انتخاب عطر زنانه مشکل دارید؟ انتخاب عطر‌ها سخت بوده و نمی‌دانید واقعا چه عطری برای شما مناسب است؟ اصلا عطر چطور بوی خوبی می‌دهد؟ چه موادی داخل عطر وجود دارند که باعث خوشبو شدن آنها شده است؟ آیا نمی‌دانید چه عطری برای همسر خود بخرید؟ به طور کلی آیا شما با نحوه انتخاب عطر زنانه آشنایی دارید؟

تنوع بیشتر برند‌ها در بازار، بیشتر باعث سردرگمی مشتریان شده. به همین دلیل باید راهی پیدا کرد تا بتوانید از آن طریق یک عطر زنانه خوب انتخاب کنید. نحوه انتخاب عطر زنانه به شناخت رایحه‌های عطر زنانه بستگی دارد. شما اگر انواع عطر زنانه و دسته‌بندی‌های آن را بشناسید، به راحتی می‌توانید یک عطر خوب انتخاب کنید.

زمینه عطر بسیار گسترده است و برای اینکه بتوان یک عطر ایده‌آل را شناسایی کنید، نیاز به سالیان سال تجربه دارید. قطعا شما نیاز به چنین تجربه و تخصص بالایی ندارید و همین که با نحوه انتخاب عطر زنانه آشنا شوید، برای شما کفایت می‌کند.

انواع عطر زنانه را طبق دسته‌بندی‌های مختلف در گروه‌های متفاوتی قرار می‌دهند. پیش از اینکه در نحوه انتخاب عطر زنانه خبره شوید، باید دسته‌بندی رایحه‌های عطر زنانه را بشناسید و بدانید که هرکدام در چه جایگاهی قرار دارند.

 

بوی خوش عطر‌ها از چیست؟

شاید پیش از هر چیز باید بدانید که چرا عطر‌ها بوی خوشی دارند؟ آیا این بو‌ها یا همان رایحه‌ها ساختگی و شیمیایی هستند یا اینکه از یک ماده طبیعی به دست آمده‌اند؟ اصلا به چه شکل می‌توان یک عطر خوش‌بو به وجود آورد؟ یا اینکه کلا بوی خوش عطر‌ها از چیست؟

جالب است بدانید که هنر یک طراح یا همان سازنده عطر، ترکیب رایحه‌های مختلف است. در ترکیب رایحه‌های مختلف می‌توان یک عطر بسیار خوشبو یا یک عطر بسیار بدبو را ساخت. این رایحه‌ها از موادی طبیعی استخراج می‌شود، موادی که در برخی موارد با آنها کاملا آشنا هستیم و می‌دانیم چه موادی هستند و حتی با شنیدن نام آنها، رایحه‌شان در مشام ما زنده می‌شود.

زمانی که رایحه‌های مختلف را بشناسید، به تبع نحوه انتخاب عطر زنانه برای شما ساده‌تر خواهد شد. در نتیجه باید انواع رایحه‌های عطر زنانه را بشناسید و پیش از خرید، بوی هر رایحه را در مشام خود تداعی کنید تا بتوانید انتخاب مناسبی داشته باشید.

انواع رایحه‌هایی که در نحوه انتخاب عطر زنانه دارای اهمیت می باشند

رایحه‌های عطر زنانه معمولا از عناصری طبیعی استخراج می‌شوند. شاید زمانی که با این عناصر آشنا شوید با خودتان بگویید که چقدر ترکیب این رایحه‌ها و ساخت عطر زنانه کاری دشوار بوده و نیاز به تخصص بسیار بالا دارد.

این عناصر، عناصری هستند که شاید در زندگی روزمره بارها و بارها با آنها رو در رو شده اید، اما توجه‌ای به رایحه آنها نمی‌کنید. حال بهتر است با انواع رایحه مورد استفاده در عطر‌های زنانه بیشتر آشنا شوید:

نحوه انتخاب عطر زنانه را بدانید

رایحه بالزامیک  | Balsamic fragrance

شاید در ابتدا تصور کنید که این بالزامیک به معنای همان سرکه بالزامیک است. اصلا اینطور نیست، این دو کلمه تنها از نظر ظاهری به یکدیگر شباهت دارند و معنایی آنها کاملا با یکدیگر متفاوت است. رایحه بالزامیک معمولا به عنوان رایحه پایه به کار می‌رود. در ادامه با رایحه پایه بیشتر آشنا خواهید شد.

این یک دسته از رایحه بوده و بوی عناصر مختلفی را در خانواده خود جای داده است. به عنوان مثال بوی وانیل، دانه تونکا و روغن گل آفتاب‌گردان داخل این دسته قرار می‌گیرند. رایحه بالزامیک معمولا گرم، نافذ و بسیار قوی است.

 

رایحه چوب  | wooded fragrance

شاید زمانی که صحبت از رایحه چوب به میان آمد، در اولین لحظه بوی جنگلی بارانی در مشام شما زنده شود. قطعا بوی چوب یک رایحه بسیار شیرین و لذت بخش خواهد بود. به همین دلیل است که از رایحه چوب در ادکلن‌ها استفاده می‌کنند. اما آیا از رایحه هر چوبی می‌توان در ساخت ادکلن استفاده کرد؟ قطعا اینطور نیست. یکی از قدیمی‌ترین و رایج‌ترین رایحه‌ها در چوب، بوی چوب صندل است. این چوب بسیار معطر بوده و در صنایع عطرسازی کاربرد بسیار زیادی دارد.

از طرف دیگر می‌توان از چوب کاج، نعنا هندی و حتی خزه نیز برای ساخت عطر استفاده کرد! دامنه رایحه‌های این دسته بسیار زیاد بوده و بویی شیرین و گرم را به شما القاء می‌کند.

 

رایحه ادویه  | Species fragrance

اکثرا زمانی که صحبت از ادویه به میان می‌آید، انسان ناخودآگاه به یاد کشور‌های شرقی و رایحه تند و سوزنده می‌افتد. قطعا زمانی که رایحه غالب یک ادکلن را ادویه‌جات شرقی تشکیل دهند، رایحه‌ای تند و نافذ انتظار شما را می‌کشد. ادویه‌جات هستند که باعث معطر شدن خوراک ما می‌شوند.

اگر از ادویه‌جات مختلف استفاده نکنیم، قطعا غذا‌های ما کاملا بی‌مزه خواهند بود. دقیقا در مورد عطر‌ها نیز چنین موردی صادق است. بدون وجود رایحه ادویه، ادکلن قدرت نفوذ بالایی ندارد. اما شاید کنجکاو شده باشید که از چه نوع ادویه‌ای در این دسته از رایحه استفاده می‌کنند؟

رایحه جوز، دارچین و میخک بیش از هرچیز در عطر‌ها یافت می‌شوند. البته در برخی موارد از رایحه یک سری فلفل خاص نیز در ادکلن‌ها استفاده می‌کنند، اما کاربرد فلفل در عطرسازی بسیار کم است. فلفل ممکن است تندی زیادی ایجاد کند و در نتیجه تطابق زیادی با سلیقه عوام جامعه نخواهد داشت.

 

رایحه میوه  | Fruity fragrance

خب، قطعا در این لحظه تعجب کرد و حس می‌کنید که صنایع عطرسازی از چه چیز‌هایی عجیب و غریبی در ساخت عطر استفاده می‌کنند! شاید از این پس زمانی که عطر به خودتان می‌زنید، تصور کنید که انگار آب میوه به خودتان اسپری می‌کنید! این اصلا یک شوخی نیست. در اکثر ادکلن‌ها، رایحه میوه‌های مختلف وجود دارد. انواع عطر زنانه نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

رایحه میوه‌ها معمولا شیرین هستند. در نتیجه زمانی که روی ترکیبات یک عطر عنوان Fruity fragrance را مشاهده کردید، باید انتظار یک رایحه شیرین را داشته باشید. در اکثر موارد از رایحه میوه‌هایی همچون تمشک، هلو و گلابی در صنایع عطرسازی استفاده می‌نمایند.

 

رایحه طبیعت  | Green fragrance

تا به اینجا کار تمام عناصری که در ساخت رایحه‌های عطر زنانه به کار رفتند، طبیعی بودند، پس دقیقا منظور از رایحه طبیعت چیست؟ زمانی که صحبت از رایحه طبیعت به میان می‌آید، منظور از بوی چوب یا گیاه خاصی نیست. بیشتر در ساخت این رایحه از بوی چمن، برگ درختان و یا حتی سنگ‌های معطر خاص استفاده می‌شود!

معمولا زمانی که از رایحه طبیعت داخل یک ادکلن استفاده می‌کنند، رایحه غالب ادکلن کمی سرد خواهد بود.

 

رایحه گل  | Floral fragrance

قطعا زمانی که به بوی خوش فکر می‌کنید، اولین چیزی که در ذهن شما تداعی می‌کند، گل است. گل یکی از معطر‌ترین عناصر جهان هستی است که هم زیبایی ظاهری دارد و هم بسیار معطر است. اصلا تعجبی نیست که از رایحه گل در صنایع عطرسازی نیز استفاده کنند. خوشبختانه گل یکی از چیز‌هایی است که اکثر بانوان از آن لذت می‌برند. اصلا امکان ندارد که خانمی از بوی خوش گل متنفر باشد یا از آن دوری کند! در حقیقت کمتر کسی را می‌توان یافت که مست بوی خوش گل نشود.

در نتیجه زمانی که عبارت Floral fragrances را روی یک عطر مشاهده کردید، بدانید که این یک گزینه مناسب برای همسر شما خواهد بود. دیدن عبارت رایحه گل، نحوه انتخاب عطر زنانه را برای شما بسیار ساده می‌کند!

گل‌های زیادی هستند که می‌توان از رایحه آنها در ساخت ادکلن استفاده کرد. در این میان گل‌ها رز، یاس و یاس کبود یا همان یاس بنفش جایگاه خود را به خوبی در صنعت عطرسازی حفظ کرده‌اند. این جایگاه به قدری بالاست که حتی نام برند محبوب لالیک، از کلمه لاتین یاس کبود یعنی Lilac گرفته شده است. معمولا زمانی که رایحه چنین گل‌هایی داخل یک ادکلن وجود داشته باشند، عطری شیرین و مطبوع در انتظار شماست.

 

رایحه معطر  | Aromatic fragrance

آنیس، آنیسون یا همان بادیان رومی، یک گیاه معطر از تیره چتریان است. این گیاه را بیشتر در نواحی مدیترانه‌ای می‌توان یافت و بسیار گرم و معطر است. رایحه این گیاه آنقدر نافذ است که در دسته‌بندی رایحه‌های عطر زنانه آن را داخل دسته ادویه‌جات قرار نداده‌اند. این گیاه به همراه اسطوخدوس و برگ لیمو جزء عناصر معطر تشکیل دهنده انواع عطر زنانه هستند.

زمانی که متوجه شدید داخل یک عطر زنانه این عناصر وجود دارند، باید انتظار بویی گرم و نافذ را داشته باشید. این عناصر در برخی موارد کم‌یاب هستند و می‌توانند رایحه عطر شما را بسیار خاص و منحصر به فرد کنند.

 

رایحه مرکبات  | Citrus fragrance

شاید شما نیز حداقل یک بار سر کلاس درس نارنگی پوست کنده‌اید. زمانی که یک نارنگی خوشمزه را در محیطی بسته پوست بکنید، رایحه آن تمام اتاق را فرا می‌گیرد. به همین دلیل سازندگان عطر نیز از این مساله استفاده کردند و باعث شدند تا رایحه‌ای نافذ و شیرین را ایجاد کنند.

یکی از پر کاربرد‌ترین رایحه‌ها در رایحه‌های عطر زنانه، رایحه مرکبات است. این رایحه بسیار شیرین و دلنشین است و با سلیقه اکثر افراد همخوانی دارد. رایحه مراکبات نیز قادر است نحوه انتخاب عطر زنانه را برای شما ساده‌تر کند، زیرا اکثرا مورد پسند خانم‌ها واقعا می‌شود. برای استخراج رایحه مرکبات اغلب از نارنگی، پرتغال و لیمو استفاده می‌کنند.

منظور از سرد و گرم بودن ادکلن چیست؟

معمولا زمانی که اقدام به خرید عطر و ادکلن می‌کنید، با اصطلاحاتی همانند ادکلن سرد یا گرم و تلخ یا شیرین مواجه می‌شوید. شاید برای بسیاری از افراد این اصطلاحات معنایی نداشته باشد و دقیقا متوجه منظور فروشنده نشوند. به صورت کلی عطر‌ها به دو دسته سرد و گرم یا خنک و گرم تقسیم می‌کنند.

عطر‌هایی سرد همان عطر‌هایی هستند که با اولین استشمام حس سرما به شما منتقل شود. مثلا زمانی که لیمو را بو کنید، بویی آن برای شما سرد خواهد بود. معروف‌ترین رایحه سرد در بین سبزیجات، رایحه نعنا است. در مقابل می‌توان به رایحه دارچین در بین ادویه‌جات اشاره کرد. دارچین یک رایحه بسیار گرم دارد و در مشام شما کاملا پخش می‌شود.

در مورد ادکلن نیز چنین مواردی صادق است. زمانی که از لیمو، نعنا و از این قبیل رایحه‌های عطر زنانه در آن استفاده شده باشد، آن عطر سرد خواهد بود و در مقابل اگر از دارچین، جوز یا یاس در رایحه‌های عطر زنانه استفاده شده باشد، آن عطر گرم خواهد بود.

معمولا تفاوت بوی سرد و گرم در فصل‌های مختلف سال و بر اساس ماندگاری و پخش شوندگی مشخص می‌شود. به صورت کلی در فصل‌های سرد باید از عطر‌های گرم و در فصل‌های گرم باید از عطر‌های سرد استفاده نمایید. البته در برخی موارد با توجه به پوست فرد ممکن است یکی از این دو عطر برای آنها مناسب باشد. به عنوان مثال کسانی که تعریق زیادی دارند، عطر‌های گرم و تند را ترجیح می‌دهند.

از طرف دیگر عطر‌ها به دو دسته تلخ و شیرین تقسیم می‌شوند. زمانی که ترکیبات غالب ادکلن شما عناصری همانند مرکبات یا گل‌ها باشند، ادکلنی شیرین خواهید داشت. زمانی که بوی این ادکلن به شما بخورد، دقیقا همان حسی را به شما منتقل می‌کند که انگار از کنار کارگاه قنادی عبور کرده‌اید. در مقابل زمانی که از بوی چوب یا ادویه‌جات در ادکلن شما استفاده شده باشد، ادکلن شما تلخ خواهد بود.

این دو دسته‌بندی را با یکدیگر می‌توان ترکیب نمود و هیچ تضادی با یکدیگر ندارند. به عنوان مثال یک ادکلن می‌تواند سرد و تلخ یا گرم و تلخ باشد.

این موارد از جمله موارد کلیدی در نحوه انتخاب عطر زنانه هستند.

کاربرد هر رایحه چیست؟

معمولا از هر رایحه در محیطی خاص استفاده می‌کنند. هر نوع رایحه‌ای می‌تواند برای موقعیتی خاص مناسب باشد و شما را به هدفتان نزدیک کند. البته هیچ قانون و پیش فرضی در این زمینه وجود ندارد و می‌توانید بر اساس سلیقه خود، عطری مناسب هر موقعیت را انتخاب کنید.

در حال حاضر به دلیل گرانی عطر، قطعا نمی‌توان برای هر موقعیت یک عطر منحصر به فرد داشت. در نتیجه بیشتر افراد دو عطر خریداری می‌کنند، یکی از آنها را برای مصرف روزمره و دیگری را برای موقعیت‌های خاص نگه‌ می‌دارند. این موقعیت خاص معمولا برای هر کس تفاوت دارد. به عنوان مثال موقعیت خاص برای یک نفر حضور در جلسات کاری بسیار مهم و برای دیگر شرکت در یک مهمانی بزرگ همانند عروسی است. حال شما تصمیم گیرنده هستید که عطر خود را برای چه موقعیتی نگه دارید.

یک عطر ملایم رایحه گل می‌تواند انتخاب مناسبی برای مصرف روزانه بانوان باشد. معمولا ادکلنی که برای مصرف روزانه انتخاب می‌کنید، باید سبک، شیرین و کمی گرم باشد، البته در فصل‌های گرم می‌توانید به جای رایحه گرم، از رایحه مرکبات خنک و شیرین استفاده کنید.

از طرف دیگر زمانی که صحبت از نحوه انتخاب عطر زنانه به میان بیاید، باید موقعیت مورد استفاده را کاملا تحلیل کرد. به عنوان مثال اگر برای استفاده در محیط کاری آن را در نظر گرفته‌اید، بهتر است عطر شما گرم و تلخ باشد. بر طبق گفته متخصصان زیبایی و مد، ادکلن‌های تلخ و گرم می‌توانند به شما شخصیت دهند و کاری کنند که اطرافیان شما احترامی بیشتر برای‌تان قائل شوند.

معمولا انواع عطر زنانه که دارای رایحه ادویه‌جات و یا چوب هستند، گزینه مناسبی برای مراسم رسمی و اداری می‌باشند. از طرف دیگر اگر انتخاب شما برای عطر دوم، مهمانی‌های خاص است، پس می‌توانید طیف گسترده‌تری را انتخاب نمایید. ترجیحا بهتر است از عطر‌هایی دارای مشک طبیعی در مراسم و مهمانی‌های رسمی استفاده کنید. این عطر‌ها ماندگاری بالایی دارند و تا آخر مهمانی نیاز به تمدید کمی خواهند داشت.

 

شناخت ماندگاری و پخش شوندگی المانی مهم در انتخاب عطر زنانه

یکی از عواملی که در نحوه انتخاب عطر زنانه تاثیر می‌گذارد، ماندگاری و پخش شوندگی است. بسیاری از کسانی که به دنبال خرید یک عطر زنانه مناسب هستند، تنها ماندگاری عطر را مد نظر می‌گیرند. عطر‌ها دو ویژگی بسیار مهم دارند که در تقابل کامل با یکدیگر هستند.

اولین ویژگی ادکلن، ماندگاری آن است که همگی با آن آشنایی دارند. زمانی که صحبت از ماندگانی ادکلن می‌شود، منظور آن است که چه مدتی بوی ادکلن روی پوست شما باقی می‌ماند. این کاملا مشخص است و البته که به نوع و جنس پوست شما نیز بستگی دارد. ممکن است یک عطر روی نوعی از پوست ماندگاری بالایی داشته باشد و روی نوعی دیگر اصلا مناسب نباشد. این مساله را تنها با آزمون و خطا می‌توان تشخیص داد. اما بحث در اینجا انتخاب ماندگاری یا پخش شوندگی است.

پخش شوندگی یک معیار کاملا علمی دارد، اما در اینجا قصد داریم آن را به صورت ساده‌تر بیان کنیم. برای مثال تصور کنید در یک سالن بزرگ نشسته‌اید و فردی در گوشه‌ای دیگر از سالن ادکلن می‌زند. در این مثال هرچقدر شما در زمان کمتری رایحه ادکلن او را حس کنید، یعنی پخش شوندگی عطر بهتر است.

یا به عنوان مثال آیا تا به حال برای شما پیش آمده که سوار آسانسور شده و متوجه بوی ادکلن کسی شوید که شاید چند دقیقه قبل از شما درون آسانسور باشد؟ این دقیقا همان مفهوم پخش شوندگی بالا است.

حال باید بدانید عطری که پخش شوندگی بالایی دارد، قطعا ماندگاری پایینی خواهد داشت. البته اگر کمی منطقی به این موضوع نگاه کنیم خواهیم دید که کاملا امری طبیعی است. زمانی که یک عطر پخش شوندگی بالایی داشته باشد، به سرعت از روی پوست شما بلند شده و در هوا معلق می‌شود. همین موضوع باعث می‌شود تا دیگر عطری روی پوست شما باقی نماند!

معمولا عطر‌های معتبر پخش شوندگی بیشتر دارند و اصلا به ماندگاری اتکا نمی‌کنند. ماده‌ای که برای بالا بردن ماندگاری به صورت شیمیایی استفاده می‌کنند، ماده‌ای سرطان‌زا است. به همین دلیل برند‌های معتبر اصلا از این ماده استفاده نمی‌کنند و در ازای آن روی پخش شوندگی متمرکز می‌شوند.

بنابراین برای بهتر شدن نحوه انتخاب عطر زنانه، باید پیش از خرید بدانید که ماندگاری بالا را ترجیح می‌دهید یا می‌خواهید عطر شما قدرت پخش شوندگی بالایی داشته باشد. برای تست کردن این مساله کافیست کمی از عطر مورد نظر را روی نبض مچ دست خود بزنید و ببینید که تا چه میزان بوی آن روی دست‌تان باقی خواهد ماند. اگر ماندگاری عطر بالا بود، بدین معناست که پخش شوندگی کمی دارد.

آشنایی با نحوه انتخاب عطر زنانه

رنگ ادکلن یا شیشه آن

یکی از عواملی که روی نحوه انتخاب عطر زنانه تاثیر می‌گذارد، شناخت معنای رنگ ادکلن یا شیشه آن است. معمولا برند‌های مختف تلاش می‌کنند تا با استفاده از رنگ شیشه ادکلن خود، با مشتری ارتباط برقرار کنند. بدین منظور، معمولا رایحه‌های عطر زنانه باعث تغییر رنگ ادکلن و یا شیشه آن می‌شوند.

به عنوان مثال معمولا رایحه‌های سرد دارای رنگ‌های سردی همانند آبی یا سبز هستند. از طرف دیگر ادکلن‌های تند را معمولا در شیشه‌های مشکی قرار می‌دهند. شاید به این مساله دقت کرده باشید که ادکلن‌های دارای رایحه گل معمولا صورتی رنگ بوده و عطر‌های شیرین و گرم بیشتر کاراملی رنگ هستند. در نتیجه اگر کمی به رنگ ادکلن و یا شیشه آن توجه کنید، با یک نگاه می‌توانید انتخاب خود را به چند شیشه محدود کنید.

در نهایت باید گفت که نحوه انتخاب عطر زنانه بسیار کار دشواری بوده و زمان‌بر است. اگر قصد دارید برای همسر خود ادکلن هدیه بخرید، بهتر است نام ادکلنی که مصرف می‌کند را به یاد داشته باشید و با جستجوی نام آن در اینترنت، رایحه‌های درونش را به دست بیاورید. به این طریق می‌توانید برندی مشابه با همان رایحه‌ها را تهیه نمایید.

فقط به یاد داشته باشید که تست کردن عطر روی کاغذ اصلا اصولی نیست. بوی ادکلن روی پوست با روی کاغذ بسیار متفاوت خواهد بود. به همین دلیل بهتر است ادکلن را روی پوست دست خود تست کنید. بهترین قسمت برای تست ادکلن، روی نبض مچ دست است، البته به هیچ وجه پس از اسپری کردن  ادکلن، مچ‌های خود را به هم نکشید، این کار بوی عطر را پراکنده می‌کند.

مشام شما بعد اینکه چندین عطر را بو کرد، دچار خطا خواهد شد و کارایی دقیق خود را از دست می‌دهد. به همین دلیل بهتر است بین هر با بو کردن عطری جدید، با بو کردن دانه‌های قهوه، به مشام خود کمی استراحت دهید. به یاد داشته باشید که هیچ کس انواع عطر زنانه را نمی‌شناسد، کافیست به جای شناخت انواع عطر زنانه، انواع رایحه‌های عطر زنانه را بشناسید.

با کدام یک از عطرهای زنانه مای آشنایی دارید؟

شما کدام رایحه ها را می پسندید؟

برند مای را در صفحات اجتماعی دنبال نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *