پاک کننده آرایش چشم مای
پاک کننده آرایش چشم دوفازی مای
تیر ۱۸, ۱۳۹۸
کرم ضدآفتاب خوب مای
تفاوت کرم ضد آفتاب با اسپری ضد آفتاب
تیر ۱۸, ۱۳۹۸

۷ اشتباه رایج در استفاده از کرم‌ ضد آفتاب

استفاده از کرم ضد آفتاب مای

شما فقط وقتی‌ از کرم ضدآفتاب استفاده می‌کنید که بیرون می‌روید:

 

اولین اشتباه رایج در استفاده از کرم ضد آفتاب مربوط به این تصور عمومی ست که فقط وقتی بیرون می‌روید و زیر نور خورشید هستید باید کرم ضدآفتاب بمالید. کرم ضدآفتاب برای سلامت پوست دقیقا همان نقشی را باز می‌کند مسواک و نخ دندان در بهداشت دهان و دندان.

دکتر چریل گوستافسون، رئیس گروه پوست و موی در دانشگاه اِموری و همچنین سخن‌گوی انجمن سرطان پوست آمریکا در این زمینه نکته‌ای را گوشزد می‌کند: « کرم ضدآفتاب باید قستمی از بهداشت شخصی روزانه شما در ۳۶۵ روز سال باشد. اشتباه اولی که در بین عموم مردم می‌بینیم این است که از کرم ضدآفتاب فقط وقتی‌که بیرون خانه به سر می‌برند یا ساحل می‌روند، استفاده می‌کنند.اما در واقع پرتوهای مضر فرابفنش حتی وقتی‌‌که شما در ماشین هستید یا در کنار پنجره‌ای نشسته‌اید به پوستان آسیب می‌رساند. نکته مهم دیگر اینکه نورآفتاب حتی در فصل زمستان هم به پوست می‌تواند آسیب برساند.

 

با استفاده از کرم‌های با درجه SPF بالاتر زمان بیشتری را می‌توان در زیر نور آفتاب سپری کرد.

 

دومین اشتباه رایج در استفاده از کرم ضد آفتاب این تصور عمومی ست که اگر شما کرم ضد آفتاب با SPF  بین ۷۵ یا ۸۰ استفاده می‌کنید، می‌توانید زمانی بیشتری را در زیر نورآفتاب سپری کنید. آیا این موضوع درست است؟ خیر. در واقع براساس پروژهش‌ها مشخص شده است که بیشتر مردم زمانی‌که کرم‌های ضدآفتاب با درجه ۷۵، ۹۰ و ۱۰۰ استفاده می‌کنند، حس می‌کنند دیگر کاملا در برابر خطرات پرتورهای فرابنفش ایمن شده‌اند و در نتیجه به مراقبت‌های پوستی توجه کمتری می‌کنند.

نتایج یک پژوهش جدید نشان می‌دهدکه افرادی که کرم ضدآفتاب با SPF30 استفاده می‌کند، ۲۵ درصد زمانی بیشتر از کسانی‌که کرم ضد آفتاب با ‌SPF10  استفاده می‌کنند در معرض نور آفتاب هستند. در صورتی‌که اصولا باید کرم‌های ضدآفتاب را در حالت عادی هر دو ساعت یکبار دوباره استفاده کرد.

به اندازه کافی از کرم ضدآفتاب استفاده نمی‌شود

 

سومین اشتباه رایج در استفاده از کرم ضد آفتاب این است که عموم مردم به مقداری کافی از کرم‌ها استفاده نمی‌کنند. به عنوان مثال زمانی‌که شما می‌خواهید مدت زمان طولانی در ساحل دریا سپری کنید باید بین یک چهارم تا نیمی از یک تویپ کرم ۳۰۰ گرمی ضدآفتاب را استفاده کنید. تحقیقات نشان می‌دهد که بیشتر مردم بین ۲۵ تا ۵۰ درصد کمتر از مقدار استاندارد از کرم‌های ضدآفتاب استفاده می‌کنند.

استفاده از کرم ضد آفتاب در تابستان

کرم‌های ضدآفتاب تاریخ گذشته

 

چهارمین اشتباه رایج در استفاده از کرم ضد آفتاب که خیلی هم دیده می‌شود این است که وقتی‌که مردم به ساحل دریا می‌روند از کرم‌های استفاده می‌کنند که مدت زمان زیادی از سفر قبلی‌شان در ساک‌شان باقی مانده و از قضا تاریخ مصرفش هم گذشته است. کرم‌های ضدآفتابی که در ساک یا حتی در یخچال نگه‌داری می‌شوند و منقضی می‌شوند، نمی‌تواند به خوبی از پوست محافظت کنند چرا که مواد شیمیایی محافظ غیر فعال شده‌اند. بنابراین توجه داشته باشید استفاده از کرم‌های ضدآفتاب منقضی شده در واقع موجب آسیب‌رسانی به پوست می‌شوند.

 

روی برخی از نقاط آسیب‌پذیر کرم‌ ضدآفتاب مالیده نمی‌شود

 

اشتباه رایج بعدی این است که کرم‌ ضدآفتاب روی بازو، زانوپا، پشت گردن، گوش‌ها و بینی  مالیده نمی شود. توجه به این نکته ضروریست که تمام قسمتی‌های بدن که در معرض پرتورهای فرابنفش قرار می‌گیرند مثلا حتی لب‌ها و پوست سر را هم باید کرم مالید. تحقیقات نشان می‌دهد که بیشترین ضایعاتی که به پوست وارد می شود در این ناحیه‌ها ست و باید توجه خاصی به این قسمت‌های بدن داشت.

 

بعد از آب‌تنی کردن کرم ضد‌آفتاب استفاده می شود

 

برخی تصور می‌کنند که کرم ضدآفتاب را باید بعد از آب‌تنی در استخر یا دریا استفاده کرد. درصورتی‌که باید قبل از بیرون رفتن در خانه یا هتل کرم ضدآفتاب مالید، تا در مدت زمان کافی جذب پوستان شود و در ساحل یا استخر روباز در برابر پرتوهای فرابنفش از شما محافظت کند. این یک اشتباه رایج در استفاده از کرم ضد آفتاب است که پس از آب‌تنی کرم مالیده شود.

 

به دلیل پوست سبزه یا تیره از کرم ضد آفتاب استفاده نمی شود

 

گرچه این عملا درست است که پرتورهای فرابنفش تاثیر کمتری روی پوست‌های تیره دارند و پوست‌های روشن بیشتر در خطر آسیب دیدن هستند، اما این موضوع به درصد ریسک باز می‌گردد. یعنی به هرحال هر پوستی در معرض خطرات پرتوهای فرابنفش است فقط نوع مراقبت متفاوت است وگرنه هر پوستی چه تیره و چه روشن نیاز به کرم ضد‌آفتاب دارد.

شما هم از جمله افرادی هستید که تنها در فصل تابستان از کرم ضد آفتاب استفاده می کنید؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *