کرونا ویروس
تجهیز هنرستان نرجس در خط پشتیبانی جدال با کرونا ویروس – مای
فوریه 29, 2020
مبارزه با کرونا
برند مای در کنار قهرمانان مبارزه با کرونا در بیمارستان مسیح دانشوری
مارس 4, 2020

3 راه غلبه بر خشکی پوست پس از استفاده از ژل ضد عفونی کننده

ژل ضد عفونی کننده

یکی از مشکلاتی که اخیرا دامن‌گیر بیشتر ما شده است، خشکی پوست دست و صورت است. با ورود ویروس کرونا، استفاده از ژل ضد عفونی کننده به عنوان یکی از بهترین و تنها راه‌های بهداشتی از بین بردن این ویروس، مورد توجه مردم قرار گرفت. اما استفاده از ژل ضد عفونی کننده یا محلول به دلیل، الکل بالای موجود در آن (70 درصد به بالا) باعث نازک شدن پوست دست (به علت لایه برداری از آن) و نیز خشکی پوست دست ( به علت برداشته شدن چربی پوست) می‌شود.

الکل نه تنها ویروس‌ها و میکروب‌ها بلکه باکتری‌های مفید و سلول‌های پوست را می‌کشد، سلول مرده در اثر تجمع بر روی پوست، منافذ را پر کرده و باعث بسته شدن منافذ خواهند شد.

 

3 راه اصلی غلبه بر خشکی پوست بعد از ژل ضد عفونی کننده

مهمترین راه غلبه بر خشکی پوست دست استفاده از کرم مرطوب کننده است. ولی دو راه دیگر نیز وجود دارد که به توضیح آن‌ها خواهیم پرداخت.

 

شستشوی دست با مایع دستشویی آنتی باکتریال

وقتی آب در دسترس است، از مایع دستشویی آنتی باکتریال استفاده کنید. این مواد با نزدیک بودن به pH پوست و داشتن نرم کننده، مرطوب کننده و یا آبرسان کمترین آسیب را به دست و صورت شما وارد خواهند کرد.

فقط دو نکته را حتما به خاطر داشته باشید:

 1. یک مایع دستشویی آنتی باکتریال از برندی معتبر با خاصیت مرطوب کنندگی یا آبرسانی را انتخاب کنید.
 2. حداقل 20 تا 30 دقیقه دست خود را با مایع دستشویی به نحو صحیح شستشو دهید. برای شستشوی صحیح دست‌ها می‌توانید ویدیو‌های مربوطه را در اینترنت جستجو کرده و مشاهده کنید.
ژل ضد عفونی کننده و شستشوی دست

استفاده در زمان نیاز!

نترسید! لازم نیست هر چند دقیقه یکبار دستان خود را ضد عفونی کنید. دستان خود را در شرایط زیر ضد عفونی کنید:

 1. پیش از خوردن غذا
 2. پس از میل خوراکی اگر آب در دسترس نیست
 3. پس از لمس سطوح خارجی در محیط‌های عمومی
 4. پس از رسیدن به محیط امن در محل کار یا خانه
 5. وقتی در محیط‌های بیمارستانی یا پزشکی هستید، هر 30 دقیقه یک بار یا در صورت لمس وسایل یا بیماران
 6. پس از عطسه یا سرفه
 7. پس از لمس تلفن همراه ضد عفونی نشده!
 8. قبل و پس از آماده کردن غذا
 9. وقتی به حیوانات خانگی دست زدید.

 

استفاده از کرم مرطوب کننده و آبرسان

استفاده از کرم مرطوب کننده و آبرسان بهترین راه پیشگیری و درمان از خشکی دست است. اما نحوه و زمان استفاده از این کرم‌ها نیز بسیار مهم است:

 1. بهترین زمان استفاده از کرم آبرسان پس از برگشت به محیط خانه است. اجازه دهید، کرم جذب پوست شما شود. پس از حداقل 30 دقیقه از کرم مرطوب کننده استفاده کنید. سعی کنید از آبرسان‌های بسیار قوی ( به طور مثال حاوی آلوئه‌ورا) استفاده کنید.
 2. بهترین زمان استفاده از کرم مرطوب کننده، دو تا سه دقیقه پس از اسپری یا ژل ضد عفونی کننده است. استفاده از مرطوب کننده‌های قوی نظیر جوجوبا یا کرم میوه‌‎ای نوتری تاچ مای استفاده کنید. البته جوجوبا در این شرایط به علت طبیعت این میوه بیابانی در قدرت مرطوب کنندگی، بهترین انتخاب محسوب می‌شود.
ژل ضد عفونی کننده و خشکی پوست

نکاتی مهم برای به خاطر سپردن

 • هیچ دستکشی به طور کامل مانع نشتن ویروس روی پوست شما نخواهد شد، اما نقش بازدارنده مفیدی در کاهش نشستن آن و سایرآلودگی‌ها بر روی پوست دست خواهد داشت.
 • دست خود را قبل یا بعد از استفاده از ژل ضد عفونی کننده به چشم، بینی یا دهان خود نزنید.

 

در این روزها که همه وحشت ویروس جدید و ناشناخته کرونا را تجربه می‌کنیم. به خاطر داشته باشید:

 1. استرس بالا باعث کاهش سیستم ایمنی بدن شما می‌شود. به خاطر داشته باشید، ویروس ابولا از کرونا بسیار خطرناک‌تر است و رعایت کردن نکات بهداشتی سرعت پخش کرونا را کنترل خواهد کرد.
 2. انبار کردن مواد غذایی یا بهداشتی و رحم نکردن به سایر هموطنان شما را از دست این ویروس نجات نداده و دیگران را در معرض بیشتری قرار می‌دهد، در نتیجه ممکن است شما نیز آلوده شوید.
 3. به هموطنان خود در حد توان کمک کنید و از سودجویی و احتکار ماسک، ژل ضد عفونی کننده و کرم مرطوب کننده یا آبرسان و سایر لوازمی که برای همه ضروری است و فروش آن‌ها به قیمت بالاتر خودداری کنید. این روزها خواهد گذشت و تنها انسانیت باقی خواهد ماند.

برند مای در این روزها مثل همیشه همواره کنار خانواده ایرانی خواهد ایستاد.

شما از این برند چه انتظاری دارید؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *